Gökırmak Nehri'nde av kriterleri

Gökırmak Nehri'nde av kriterleri
Gökırmak Nehri'nde av kriterleri
KASTAMONU (AA) - Hanönü ilçesinde Gökırmak Nehri'nde olta avcılığı dışında serpme, germe ağı ve tırıvırı ile balık avlamanın yasak olduğu...

KASTAMONU (AA) - Hanönü ilçesinde Gökırmak Nehri'nde olta avcılığı dışında serpme, germe ağı ve tırıvırı ile balık avlamanın yasak olduğu bildirildi.

İlçe Emniyet Amiri Ayhan Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökırmak Nehri'nde amatör balıkçıların av yasağının başlangıç ve bitiş tarihlerinin yanı sıra adet ve boy limitlerine uymalarını beklediklerini söyledi.

Nehirde amatör balıkçıların serpme ve germe ağla balık avlamanın yasak olduğunu ifade eden Özen, "Aynı zamanda tırıvırı denilen ince misinadan imal edilmiş olması nedeniyle su içerisinde ya da fırlatma esnasında bir maddeye takılınca kolayca kopabilmektedir. Kopan parçalar yıllarca suda kalarak doğal yaşama karşı büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu haliyle tam bir doğa katili olup aynı zamanda amatör balık avcılığı ruhunu da yok etmektedir" diye konuştu.

Özen, nehirde sadece oltayla balık avlamanın serbest olduğunu ve yasaklara uymayanlar hakkında idari para cezalarının uygulanacağını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Para

  ,

  ilçe

  ,

  doğa

  ,

  emniyet

  ,

  Karşı