Hanönü'de "Ceviz Fidanı Dağıtım Projesi" uygulanıyor

Hanönü'de "Ceviz Fidanı Dağıtım Projesi" uygulanıyor
Hanönü'de "Ceviz Fidanı Dağıtım Projesi" uygulanıyor
KASTAMONU (AA) - Hanönü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veysel Balcı, "Ceviz Fidanı Dağıtım Projesi" kapsamında çiftçilere yüzde 50 hibe...

KASTAMONU (AA) ? Hanönü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veysel Balcı, "Ceviz Fidanı Dağıtım Projesi" kapsamında çiftçilere yüzde 50 hibe destekli 2 bin 100 ceviz fidanı dağıtıldığını bildirdi. 

Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği işbirliğiyle hazırlandığını söyledi.

Müracaatları alınan çiftçilere fidanın 5 lirası çiftçiden, geri kalanı devletten olmak üzere 2 bin 100 ceviz fidanı dağıtıldığını belirten Balcı, şöyle konuştu:

"Fidanları mümkün olduğunca kapama bahçe yapmalarını istiyoruz. Fidanlarla cevizin dikimi, bakımı, budaması, hastalıklarla mücadelesi gibi konuları içeren el broşürleri de verilecek. Sağlıklı bir nesil için, sağlıklı gelecek için ceviz tüketmek çok faydalı. Hanönü ceviz yetiştirmek için çok elverişli, bu güzel topraklarda biz yeterli ceviz üretemiyorsak oturup biraz düşünmemiz gerekiyor."

Balcı, cevizin getirisinin son derece yüksek olduğunu anlatarak, yaklaşık 10 dönüm ceviz bahçesi bulunan bir kişinin geçimini rahatlıkla sürdürebileceğini vurguladı.