"Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali"

"Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali"
"Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali"
KASTAMONU (AA) - İnebolu Uluslararası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali'nin altıncısı, düzenlenen törenle başladı.Festival,...

KASTAMONU (AA) - İnebolu Uluslararası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali'nin altıncısı, düzenlenen törenle başladı.

Festival, Belediye Başkanı Engin Uzuner tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Uzuner, törende yaptığı konuşmada, denizcilik tarihinde İnebolu denizcilerinin ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Milli Mücadele yıllarında İnebolu açıklarına gemilerle gelen silah ve cephanenin, her tülü hava şartlarına rağmen kahraman İnebolulu denizcileri tarafından kayıklarla İnebolu kıyılarına çıkartıldığını ifade eden Uzuner, şöyle konuştu:

"Mühimmat, kağnılarla cepheye ulaştırılmıştır. Bu nedenle İnebolu kayıkçılarına TBMM tarafından Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ve Beratı verilmiştir. Amacımız, doğa, tarih, kültür turizm potansiyeline sahip İnebolu'muzun tarihsel, kültürel ve doğal güzelliklerini en iyi şekilde ülkemize ve dünyaya tanıtmaktır. İlçemizi turizm açısından da ileriye taşımak, ilçe ekonomisini canlandırmak, uzaklardaki hemşerilerimizi ata ocağında buluşturarak kaynaştırmaktır."

Daha sonra, İnebolu Belediyesi heyamola ekibiyle birlikte yerli ve yabancı bir çok  halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

Kortej yürüyüşüyle devam eden programa, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet İshak, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yanıkoğlu, TCG Kemalreis Fırkateyni Komutanı Deniz Kurmay Binbaşı Özcan Uslu ve vatandaşlar katıldı.