İhsangazi'de ceviz yetiştiriciliği

İhsangazi'de ceviz yetiştiriciliği
İhsangazi'de ceviz yetiştiriciliği
KASTAMONU (AA) - İhsangazi ilçesinde ceviz yetiştiriciliği konulu konferans düzenlendi.Halk Eğitim Merkezinde gerçekleşen konferansta...

KASTAMONU (AA) - İhsangazi ilçesinde ceviz yetiştiriciliği konulu konferans düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezinde gerçekleşen konferansta konuşan, Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Yaman, yaklaşık 1,5 yılda 62 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduklarını söyledi. 

Cevizde pazar probleminin olmadığına işaret eden Yaman, "Ceviz yetiştiriciliğinde gerek fidan gerekse meyvesinde pazar payı sıkıntısı yoktur. Ancak kerestesi çok kıymetli olduğundan dolayı dikme işleminden fazla kesme işlemi çok olduğundan üretimde gerileme söz konusu. Bunu da yapacağımız çalışmalarla tekrar artıracağımıza inanıyorum" dedi. 

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen ise konferansın devamında üreticilere  fidan seçimi, diki, budama ve zararlılarla mücadele aşamalarında neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Konferansa Kaymakam Ömer Faruk Yılmaz,  Belediye Başkanı Zühtü Danacı,  İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ahmet Baskok ve vatandaşlar katıldı.