Ilgaz Dağı'nda sömestir hareketliliği

Ilgaz Dağı'nda sömestir hareketliliği
Ilgaz Dağı'nda sömestir hareketliliği
- Türkiye'nin kış turizmi merkezlerinden Ilgaz Dağı, yarıyıl tatilini fırsat bilen vatandaşların ziyaretiyle hareketlendi

KASTAMONU (AA) -  Türkiye 'nin kış turizmi merkezlerinden Ilgaz Dağı, sömestir tatilinin başlamasıyla vatandaşların akınına uğradı.

Batı Karadeniz'de, Çankırı-Kastamonu sınırları içinde yer alan ve kar kalınlığının bir metreye ulaştığı Ilgaz Dağı Kayak Merkezi'ni tercih eden vatandaşlar, kızağa binerek kayak ve snowboard yapıp tatilin keyfini çıkartıyor.

İlk defa kış sporlarıyla tanışan vatandaşlar, öğreticilerden kayak yapmanın inceliklerini öğreniyor.

Ankara 'dan gelen 9. sınıf öğrencisi Damla Özgüven (15), AA muhabirine yaptığı açıklamada, kolejde okuduğunu ve yoğun bir eğitim dönemi geçirdiğini söyledi. Ders stresini atmak için sömestir tatilini Ilgaz'da geçirmek için kayak merkezine geldiklerini ifade eden Özgüven, şöyle konuştu:

"Ilgaz'a ilk defa geliyorum. Normalde hep Kartalkaya'ya gidiyordum, burası da epey güzelmiş. Pistten belli oluyor zaten. Arkadaşlarımızla bugün bol bol kayak yapıp eğleneceğiz. Hava da uygun, daha sonraki yıllarda da buraya gelebilirim, gayet güzel bir yer. Ben bir Ankaralı olarak burayı tercih ederim. Hem Ankara'ya çok yakın hem fiyatlar uygun." 

- "Dört senedir buraya geliyorum"

Tokat'tan gelen 40 yaşındaki Sinan Aybek de Ilgaz'da havanın aşırı soğuk olmamasının, tatil açısından daha iyi olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de en iyi tatil yapılabilecek yerlerden birinin Ilgaz Dağı olduğuna işaret eden Aybek, "Dört senedir sürekli buraya geliyoruz ailemle. Sömestir tatili dolayısıyla ortam da canlı. Kayak insanı dinlendiren bir spor, insanın beynini dinlendiren bir etkisi var. Ayrıca bariyerleri kapalı olduğu için pisti çok güvenli, çocuklarımızı korkumuz olmadan rahatça bırakabiliyoruz" diye konuştu.

Ankara'dan gelen Tahsin Öztekin (28) de sömestir tatilini değerlendirmek için arkadaş grubuyla Ilgaz'da bulunduğunu söyledi.

Ilgaz'da çok kaliteli kar olduğunu ifade eden Öztekin, şunları kaydetti:

"Eğleneceğiz, kayak yapacağız. Herkes buraya gelsin, bu güzelliği yaşasın. Karın ve kayağın tadına varsın, bunu bir spor haline getirelim. Ankara'ya çok yakın, hafta sonu tatillerinde genellikle geliyorum. Bugün adrenalin deneyeceğiz, geri geri kaymayı, kayarken dönmeyi. Düşüp kalkarak Ilgaz'ın tadını çıkartacağız ve akşamı edeceğiz."