Kadın adayların muhtarlık yarışı

Kadın adayların muhtarlık yarışı
Kadın adayların muhtarlık yarışı
- Kastamonu'nun İnebolu ilçesine bağlı Yunus köyünde muhtarlık görevine talip olan iki kadın aday, 1 Kasım seçiminde yarışacak - Muhtar adayı Ferah Çınar: - "İlk önce çöp aracı getirteceğim. İleride top sahamız var, oraya çocuk parkı düşünüyorum. Denize dalgakıran ve set düşünüyorum" - Muhtar adayı Bakiye Çevik: - "Muhtar seçilmem halinde ilk olarak çöp sorununun çözümü için çaba göstereceğim"

KASTAMONU (AA) - KADİR YILDIRIM - Kastamonu'nun İnebolu ilçesine bağlı Yunus köyünde muhtarın vefatı nedeniyle boşalan göreve iki kadın aday talip oldu.

Yunus köyü muhtarı Mehmet Çelik, 23 Temmuz'da yol verme tartışması sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İhtiyar heyetindeki asil ve yedek 8 erkek üyenin tamamı da muhtarlık görevini üstlenmeyerek istifa etti.

İlçe Seçim Kurulu, bunun üzerine 1 Kasım'da muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi yapılmasını kararlaştırdı. Kaymakamlık da seçim yapılana kadar muhtarlık görevini köy imamına verdi.

Yunus köyünde 1 Kasım'da muhtarlık için 51 yaşındaki Ferah Çınar ve 43 yaşındaki Bakiye Çevik yarışacak.

Adaylardan Bakiye Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının da köyde bir dönem muhtarlık yaptığını belirtti.

Babasının muhtarlığı sırasında bilgi ve tecrübe edindiğini ifade eden Çevik, şöyle konuştu:

"Bu deneyimlerimi kullanarak iyi şeyler yapmayı planlıyoruz. Aslında benim fikrimde aday olmak yoktu. Çevreden gelen istek ve destek hepsi birleşince şansımızı deneyelim dedik. Muhtar seçilmem halinde ilk olarak çöp sorununun çözümü için çaba göstereceğim. Şu an en önemli sorunumuz çöp. Onu halledersek, suyumuz kesilmesin, elektriğimiz kesilmesin başka bir şey istemiyoruz. Ondan sonra istekler doğrultusunda elimizden gelen her şeyi yaparız."

Diğer muhtar adayı Ferah Çınar da "Çalışmayı sevdiğim için köy için de güzel işler yapmayı düşünüyorum" dedi.

Vaatlerini sıralayan Çınar, "İlk önce çöp aracı getirteceğim. İleride top sahamız var, oraya çocuk parkı düşünüyorum. Denize dalgakıran ve set düşünüyorum. Köye ne gerekiyorsa onları düşünüyorum" diye konuştu.

Kadın adaylara, akrabaları ve köy sakinlerinden de destek geldi.

Adaylardan Çevik'in 9 yaşındaki kızı Zeynep Naz, annesinin muhtar olmasını istediğini belirterek, "Yapabilir bence" dedi.

Köy sakinlerinden Mithat Konuş da kadınların muhtarlık görevini erkeklerden daha iyi yapacağına inandığını ifade etti.

"Muhtarlığı hep erkek yapacak diye bir şey yok" diyen Konuş, kadınların da bu işi başarabileceğini söyledi.