Karla mücadele için geleneksel ayakkabıları kullanıyorlar

Karla mücadele için geleneksel ayakkabıları kullanıyorlar
Karla mücadele için geleneksel ayakkabıları kullanıyorlar
- Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde Ortasökü köyünün sakinleri, kalınlığı 2 metreyi aşan karda "giyle" adını verdikleri geleneksel ayakkabılarla yürüyor

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde Ortasökü köyünün sakinleri, karla mücadele için "giyle" adını verdikleri geleneksel ayakkabıları kullanıyor.

Köy sakinlerinden Recep Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yılların ardından yoğun kar yağışıyla karşılaştıklarını söyledi.

Yağışın gündelik hayatı olumsuz etkilediğini belirten Çakmak, şöyle konuştu:

"Şu an birçok köy yolu kapalı durumda. Kar kalınlığı da yer yer insan boyunu aşıyor. Bu nedenle yürümek imkansız. Eskiden kullandığımız ancak yoğun kar yağışı olmayınca ambara koyduğumuz kar ayakkabılarını, yıllar sonra kullanmaya başladık. Uzunca aradan sonra eski günlerimize geri döndük. Halka şeklinde olan ve 'giyle' adı verilen kar ayakkabısını ayağımıza takıp, rahat şekilde güvenle yürüyebiliyoruz. Isırganlık merkezine 2 kilometre uzaklıktaki evime de bu sayede gidip geliyorum ve ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Diğer türlü, kapıdan çıkmak bile imkansız." 

Çakmak, birçok aracın kar altında kaldığını, tipinin aralıklarla etkisini sürdürdüğünü anlattı.


    ETİKETLER:

    Köy

    ,

    kar