Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yücebıyık'tan İnebolu'da inceleme

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yücebıyık'tan İnebolu'da inceleme
Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yücebıyık'tan İnebolu'da inceleme
KASTAMONU (AA) - Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, İnebolu ilçesindeki Yahya Paşa ve Hamidiye camilerinde sürdürülen restorasyon...

KASTAMONU (AA) - Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, İnebolu ilçesindeki Yahya Paşa ve Hamidiye camilerinde sürdürülen restorasyon çalışmalarını inceledi.

Yücebıyık, incelemenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, ecdat yadigarı tarihi eserlerin bakım ve restorasyonlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kastamonu'da bu yıl için 15 ayrı şantiyede çalışmaların devam ettiğini anlatan Yücebıyık, "2015 yılındaki çalışmalarımızdan ikisi Yahya Paşa ve Hamidiye camilerimizde sürdürülüyor. Bu iki camimizin ihalesini ağustos ayında yapmıştık. Camilerimizdeki restorasyon çalışmalarının denetimlerini yapmaya geldik" dedi.

Camilerde yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Yücebıyık, "Yahya Paşa Camisi'nin içinde yağlı boyaların söküm işlemlerini yaptık. Gerçekten güzel bir görünüm kazandı. Minare tamiratımız var. Dışarıda şadırvan tamiratımız var. Hamidiye Camisi'nde de şadırvan yapıyoruz. Bunları önümüzdeki günlerde bitirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Yücebıyık'ın incelemelerine İlçe Müftüsü Naci Çakmakçı ile AK Parti İlçe Başkanı İsa Karamehmetoğlu da eşlek etti.