Kastamonu'da avcıların yaban hayatı duyarlılığı

Kastamonu'da avcıların yaban hayatı duyarlılığı
Kastamonu'da avcıların yaban hayatı duyarlılığı
KASTAMONU (AA) - Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği üyeleri, yaban hayvanları için doğal yaşam alanlarına meyve çekirdekleri dikti.Dernek Başkanı...

KASTAMONU (AA) - Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği üyeleri, yaban hayvanları için doğal yaşam alanlarına meyve çekirdekleri dikti.

Dernek Başkanı Adil Ünaldı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Araç ilçesinde at kestanesi, ahlat, kuş burnu gibi yemişlerin çekirdeklerini toprakla buluşturduklarını belirtti.

Doğal yaşamın korunması için çalışmaların süreceğini anlatan Ünaldı, şunları söyledi:

"Yaklaşık 25 kişilik avcı grubumuzla doğaya meyve çekirdekleri kazandırdık. Her hafta gittiğimiz yerlerde bu çalışmayı yapacağız. Şu an için etkili olmayacak ancak uzun vadede bunun faydasını göreceğiz. Doğal yaşamın yiyecek sıkıntısı var, bunu çözmek için emek veriyoruz. Bahar döneminde de yetişkin fidanları toprakla buluşturacağız. İnşallah, birkaç yıl içinde bu fidanlar ürünlerini verecek ve yaban hayvanları bunlardan nasiplenecek."

Kastamonu Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Yalçın Uyanık da derneğin örnek bir çalışmaya imza attığına işaret ederek, "Yaban hayatı ile insan çatışmasının en aza indirgenmesi için bu tür çalışmalar önem taşıyor. Kurumumuz ve avcı derneklerinin işbirliğinde ormanlık alanlardaki yabani meyve dikimini kent genelinde yaygınlaştıracağız" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Avcılar

  ,

  Yaşam

  ,

  orman

  ,

  kuş

  ,

  kent