Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi

Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi
Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi
- Ağaç-İş Kastamonu Şube Başkanı Çölmekçi: - "Köle gibi çalıştırılmak istemiyoruz, artık hakkımızın verilmesini istiyoruz. Bizi buna mecbur bıraktılar"

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'da sunta fabrikasında çalışan Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası (Ağaç- İş ) üyesi 213 işçinin grevi, 20 gündür devam ediyor.

Ağaç-İş Kastamonu Şube Başkanı Kadir Çölmekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 yıldır çalıştığı fabrikanın laboratuvarında görev aldığını söyledi.

Bin 200 lira maaş aldığını belirten Çölmekçi, şöyle konuştu:

"Buradaki arkadaşların yüzde 70'i asgari ücretin üstünde bin lira civarı, yüzde 30'u da bin 200-bin 300 lira maaş alıyor. Arkadaşların hepsi kalifiye. Burada sabah, akşam arkadaşlar karavanda nöbet tutuyor. Bu soğukta, zor şartlar altında çoluk çocuk buraya geliyorlar. O karavanda nöbet tutan arkadaşlar bazen kuru ekmek bazen de soğan, domates yiyerek günlerini geçiriyor ama daha hiçbir adım yok. Biz bu yola çıktık, haklıyız ve hakkımızı alana kadar buradayız. Burada herkes çocuğunun rızkının peşinde, başka amacımız yok. 30 yıldır çalışan arkadaşlar, bin 200 lira maaş alıyor. En yüksek alanlar onlar. 

Köle gibi çalıştırılmak istemiyoruz artık, hakkımızın verilmesini istiyoruz. Bizi buna mecbur bıraktılar."

- "Çocuklarıma harçlık gönderemiyorum"

İşçilerden İlhan Himmetoğlu da 25 yıldır fabrikaya emek verdiğini, kağıt operatörü olarak 950 liraya çalıştırıldığını savundu. 

Borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiğini anlatan Himmetoğlu, "3 çocuğum var, 2'si üniversite okuyor, biri de ilkokula gidiyor. Çocuklarıma harçlık gönderemiyorum. Bir tanesi kendisi çalışarak, masraflarını karşılıyor" diye konuştu.

Ebatlama operatörü Recep Sezer de 13 yıldır fabrikada çalıştığını, asgari geçim indirimiyle bin 100 lira maaş aldığını söyledi.

Bakan ve milletvekillerinin devreye girmesini beklediklerini ifade eden Sezer, "Böyle durumlarda bizi mağdur etmeyip, işsizlik fonundan bize destek vermelerini istiyorum. Emeğimizin ve ekmeğimizin peşindeyiz, başka amacımız yok. Alın teri kutsaldır, burada arkadaşlarımız kışın soğuğunda karavanda nöbet tutuyor, sesimizi duyun artık" ifadesini kullandı.

7 yaşındaki Edanur Zayıf (7) da babasına destek vermek için greve katıldığını, grevin annesini ve kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Grevin bitmesini ve babamın hemen çalışmasını istiyorum. Annem de babam da çok üzülüyor" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Sabah

  ,

  Akşam

  ,

  Çocuk

  ,

  İşsizlik

  ,

  lira

  ,

  bakan

  ,

  ,

  ekmek