Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi

Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi
Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi
- Grevlerini 28 gündür sürdüren Ağaç-İş Sendikası üyesi 213 işçi, fabrikanın giriş kapılarını otomobilleriyle kapatarak idari personelin araçlarıyla geçişine izin vermedi - Ağaç-İş Genel Mali Sekreteri Doğan: - "Yıl başından sonraki ücretlere 400 lira zam, 2 de ikramiye, geriye dönük 20 ay için de 4 bin lira istedik. En son ayrıldığımız nokta burasıydı"

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'daki sunta fabrikasında 28 gündür grev yapan  Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası (Ağaç- İş ) üyesi 213 işçi, fabrikanın giriş kapılarını otomobilleriyle kapatarak idari personelin araçlarıyla geçişini engelledi.

Sabah saatlerinde fabrikanın önünde toplanan işçiler, iki girişi de otomobilleriyle kapattı. İdari personelin fabrikaya araçlarıyla girmelerini engelleyen protestocu grup, çeşitli sloganlar attı.

Ağaç-İş Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının ekmek mücadelesi ve işçilerin iyi ücretle çalışmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Fabrikada 15-20 yıldır çalışan işçinin maksimum bin 200 lira ücret aldığını belirten Doğan, "Yıl başından sonraki ücretlere 400 lira zam, 2 de ikramiye, geriye dönük 20 ay için de 4 bin lira istedik. En son ayrıldığımız nokta burasıydı ama bugün o noktada değiliz çünkü bizleri savaş sahasına çektiler. Bundan sonra herkes gücünü burada gösterecektir" ifadesini kullandı.

- "Biz asil milletiz"

Doğan, 2 bin 500-3 bin lira ücret talep ettikleri iddiasının gerçeği yansıtmadığını savundu.

İşverenden Kastamonu'da geçinilebilecek ücret istediklerine dikkati çeken Doğan, şunları kaydetti:

"Bundan başka talebimiz yoktur. İşçilerimiz bir an önce görevlerine dönüp çalışmak istemektedir. Bunu yapmaya mecbur kaldık, biz de böyle olsun istemezdik. Biz, asil milletiz, değerlerimiz için yaşarız. Bu değerlerin başında inançlarımız, vatan, bayrak, bağımsızlık, namusumuz, işimiz ve iş yerimiz gelir. Bizim için bunların sıralaması yoktur, hepsi birbirinden değerlidir, kutsaldır. Bunlar için canımızı seve seve feda ederiz. Bu değerler asla tartışılmaz ve pazarlık konusu yapılmaz. Bizim arkamızda olduğunuz sürece, sizin arkanızdayız. bizi hiç kimse parayla satın alamaz."

Doğan, Türkiye'nin güçlü devlet olmasında işçilerin çalışkan ruhunun büyük payı olduğunu dile getirerek, çocuklarının ülkeye yararlı olmalarını sağlamak amacıyla adil ücret istediklerini sözlerine ekledi.

İşçiler, açıklamanın ardından araçlarıyla şehir turu attı.

Ağaç-İş Sendikası'nın 27 Ocak'ta aldığı grev kararının ardından işçiler, fabrikanın önünde 12 saat arayla grev nöbeti tutmaya başlamıştı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  zam

  ,

  Sabah

  ,

  Vatan

  ,

  Bugün

  ,

  lira

  ,

  ,

  ekmek