Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi

Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi
Kastamonu'daki sunta işçilerinin grevi
- Ağaç-İş Sendikası üyesi 213 işçinin grevi, 34 gündür devam ediyor

KASTAMONU (AA) - Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii Sendikası (Ağaç- İş ) üyesi 213 sunta işçisinin özlük haklarını alamadıkları iddiasıyla başlattıkları grev, 34 gündür sürüyor.

Ağaç İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan, sunta fabrikasının önünde yaptığı açıklamada, ekmek mücadelesi verdiklerini söyledi.

Hiç kimsenin işçilerin tavrını test etmeye kalkmaması gerektiğini savunan Doğan, şöyle konuştu:

"Sendikayla işçiler arasına fitne, fesat sokmaya kalkanlar, toplum vicdanında bunun bedelini ödeyeceklerdir. İşçinin mutluluğunu, refahını ve özgürlüğünü düşünemeyen, bu topraklarda ekonomik zenginlik yaratmayan, açlıkla, yoksullukla savaşmayan, işçinin başı dik, ele güne muhtaç etmeden özgür yaşatmayan, işçisine ve ailesine doğru düzgün eğitim olanağı tanımayan, sağlığını gözetmeyen, işçiyi hor gören anlayışın ve 15-20 yıllık kıdeme sahip işçilerine 900 ila bin 200 lira maaş veren işverenin milletini seven işveren olması mümkün değildir. İşçisinin aldığı ücret, bakkalda ve markette çalışan işçinin ücreti seviyesindedir."

Doğan, bu ücretlerin üzerine işverenin teklif ettiği zammın bir yıllığına 100 lira olduğunu anımsattı.

Sendika olarak 400 lira zam istediklerini aktaran Doğan, "Üyelerimiz adına ne istediğimizi çok iyi biliyoruz. Hiç kimse bu rakamları abartarak kafaları karıştırmaya kalkmasın. Milletini ve işçisini seven işveren, devletine ve işçisine karşı üzerine düşen görevi yapandır. Hakka, hukuka, alın terine inanandır. İşçisinin mutluluğu, huzuru ve refahı için çalışandır. Üreten ve katma değer yaratandır. Taşın altına elini koyma cesaretini gösterendir" diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  zam

  ,

  Sendika

  ,

  toplum

  ,

  lira

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  ekmek

  ,

  Karşı