Kurban Bayramı'na doğru

Kurban Bayramı'na doğru
Kurban Bayramı'na doğru
KASTAMONU (AA) - Kastamonu'da İl Kurban Komisyonu yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları bilgilendirdi.Halk Eğitim Merkezi Konferans...

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'da İl Kurban Komisyonu yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları bilgilendirdi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda Kastamonu Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit  başkanlığında düzenlenen toplantıda  kurban hizmeti konusunda bilgiler verildi.

Komisyon yetkililerinden Kastamonu Müftüsü Osman Aydın , kurban ibadetinin dini yönü konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Aydın, kurban ibadetinin Allah'a yakınlık sağlamaya yarayan bir ibadet olduğunu vurgulayarak, "Kurban ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun kesmektir. Kurban toplumda huzur güven ve barışın hakim olmasını sağlar. Kurban  tüm insanların tek vücut olmasını sağlandığı için önemli bir ibadettir" dedi. 

Kastamonu Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay, hayvanların kan ve sakatatlarının herhangi bir çevre kirliliğine mahal vermeden temizleneceğini ve gerekli önlemler alınacağı belirtti.

Kastamonu Orman ve Su işleri Müdürlüğü Orman Yüksek Mühendisi Seda Çakar Bulut  sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uymayanlara ,hayvanları bilinçsizce kesenlere ve kaçması durumunda silahla vuranlara bin 673 TL para cezası uygulanacağını kaydetti.