Kurban kesildikten sonra iç organlarına bakılması uyarısı

Kurban kesildikten sonra iç organlarına bakılması uyarısı
Kurban kesildikten sonra iç organlarına bakılması uyarısı
KASTAMONU (AA) - Veteriner Hekim Sinan Bağçacıoğlu, kurbanlıkların kesildikten sonra iç organlarına dikkatli bakılması gerektiğini...

KASTAMONU (AA) - Veteriner Hekim Sinan Bağçacıoğlu, kurbanlıkların kesildikten sonra iç organlarına dikkatli bakılması gerektiğini bildirdi.

Bağçacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, veteriner kontrolünden geçmemiş ve dış görünüş itibarıyla sağlıklı görünmeyen kurbanlıkların hastalıklı olabileceğini söyledi.

Hastalıklı hayvanların, özellikle akciğerinde bezelye büyüklüğünde ya da daha büyük sarı lekeler olabileceğini belirten Bağçacıoğlu, şöyle konuştu:

"Böyle bir durum hayvanın veremli olduğunu gösterir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor. Veremli et hayvanın vücuduna çok yayılmışsa yenmez ancak verem sadece akciğer bölgesindeyse hayvanın eti kavurma yapılarak yenebilir."

Bağçacıoğlu, bayramdan bir gün önce hayvanların kuru gıdalarla beslenmesi, aç bırakılmaması ancak fazla da doyurulmaması gerektiğini kaydetti. 


  ETİKETLER:

  Akciğer

  ,

  Tarım

  ,

  gıda