"Meryem anne" 52'sinde kep giydi

"Meryem anne" 52'sinde kep giydi
"Meryem anne" 52'sinde kep giydi
- Üniversite eğitimine yıllar sonra afla dönen 52 yaşındaki Meryem Gürdemir'i mezuniyet heyecanı sardı - Oğlunun öğrenim gördüğü, eşinin de görev yaptığı Kastamonu Üniversitesinde muhasebe bölümünde eğitim alan Gürdemir, 32 yıldır hayalini kurduğu mezuniyet kepini giydi - Gürdemir: - "Son sınavlarda da başarılı olursam okulun en yetişkin öğrencisi olarak diplomamı alacağım"

KASTAMONU (AA) - VURAL AKKİRPİ - Maddi imkansızlıklar nedeniyle yıllar önce bırakmak zorunda kaldığı ön lisans eğitimine Kastamonu Üniversitesinde devam eden 52 yaşındaki Meryem Gürdemir, 32 yıldır hayalini kurduğu diplomasına kavuşmayı bekliyor.

Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Muhasebe Bölümü'ndeki eğitimini 1983 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle bırakan, iki çocuk annesi ve  emekli bankacı Meryem Gürdemir, iki yıl önce aftan yararlanarak Kastamonu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü'ne kayıt yaptırdı.

Gürdemir, iki yıllık eğitiminin ardından mezuniyet törenine de katılarak kep fırlatmanın heyecanını yaşadı.

Meryem Gürdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992'de Harran Üniversitesine bağlanan Şanlıurfa Meslek Yüksekokulundaki eğitimini ailesinin yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle 32 yıl önce bıraktığını, eğitimini tamamlayamamanın içinde ukde olarak kaldığını söyledi.

- Oğlu da aynı okulu kazandı

Daha sonra bankacılık sektörüne atıldığını ve çalıştığı bankadan 12 yıl önce emekli olduğunu anlatan Gürdemir, "Af çıktığını öğrenince üniversite eğitimini sürdürmeye karar verdim. Eşimin Orman Fakültesinde sekreter olarak görev aldığı Kastamonu Üniversitesine kaydımı yaptırdım. Bir yıl sonra oğlum da bu üniversiteyi kazandı. Onunla aynı kampüste eğitim almak dünyanın en güzel duygusu" diye konuştu.

Gürdemir, ön lisans eğitimini tamamladığını, mezuniyet törenine de katılarak o coşkuyu yaşadığını belirterek, "Geriye sınavların açıklanması kaldı. Üniversite eğitimim sırasında oğlumla neredeyse ev arkadaşı gibi olduk, birlikte yemek yapıp bulaşıkları beraber yıkıyoruz. Kızım ve eşim de bize yardımcı oluyor. Son sınavlarda da başarılı olursam okulun en yetişkin öğrencisi olarak diplomamı alacağım" dedi.

- Anne oğul ders aralarında görüşüyor

Cankat Gürdemir de annesiyle aynı üniversitede eğitim görmekten gurur duyduğunu, ders aralarında da sürekli görüştüklerini anlattı.

Annesinin okuldayken üzerinde baskı oluşturmadığını belirten Gürdemir, "Annem öğrenciliğe benden daha iyi ayak uydurdu. Onunla üniversitede geçirdiğimiz günleri özleyeceğim. Yakın binalarda eğitim gördüğümüzden aynı arkadaş ortamında sürekli görüşüyorduk" dedi.

Sadık Gürdemir ise görev yaptığı üniversitede eşi ve oğlunun eğitim görmesinden mutlu olduğunu, böylece ev dışında da sıklıkla görüşebildiklerini kaydetti.