MHP'nin Kastamonu mitingi

MHP'nin Kastamonu mitingi
MHP'nin Kastamonu mitingi
- Genel Başkan Bahçeli: (2) - "Erdoğan, iyi ve olumlu ne varsa başkanlık sistemine atfetmektedir. Kötü ve sorunlu ne görüyorsa parlamenter sistemin hanesine yazmaktadır" - "Başkanlık sistemi sanki yeryüzü cennetinin siyasi ve idari yapılanmasıdır. Parlamenter sistem ise sanki kabusun diğer ismi, krizin diğer yüzü gibi gösterilmektedir. Bu yorum ve değerlendirmelerin somut belge ve bilgiye dayalı makul ve mantıklı hiçbir yanı yoktur"

KASTAMONU (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Erdoğan, iyi ve olumlu ne varsa başkanlık sistemine atfetmektedir. Kötü ve sorunlu ne görüyorsa parlamenter sistemin hanesine yazmaktadır" dedi.

Bahçeli, partisinin Kuzeykent Pazaryeri'nde düzenlenen mitingindeki konuşmasında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın muhalefetle polemik yaptığını, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kayıplarda olduğunu" savundu.

"Davutoğlu'nun ortaya çıktığı zamanlarda da Erdoğan'dan öğrendiği iftira ve ithamları önüne gelene savurduğunu" öne süren Bahçeli, şöyle konuştu:

"En son Kastamonu'ya geldiğinde de aynısını yapmıştır. Burada 2001'de Türkiye'nin tank yapıp yapamadığını sorgulamış, bize milliyetçilikle ilgili laf yetiştirmiştir. Davutoğlu, Türkiye tank da yaptı, top da yaptı, hatta uçak bile yaptı. Sen ülkene öyle yabancılaşmış, gerçeklere öyle sırtını dönmüşsün ki, neyin yapılıp yapılmadığını bilmeyecek kadar cehalete gömülmüşsün. Tank yaptık yapmasına ama çok şükür yolsuzluk yapmadık, rüşvet yemedik, harama ortak olmadık. Kastamonu'da, 'Türkmenleri vermeyiz' diyemediğimi utanmadan, sıkılmadan dile getirmiştir. Davutoğlu, sen Türkmenleri öldürenleri ağırlayıp onlara 'abi' derken; biz Kerkük için ağlıyorduk, Musul için feryat ediyorduk, Tuzhurmatu için yas tutuyorduk. Sen ve hükümetin Türkmenleri cinayetlerle yüz yüze bırakırken, Türkmeneli'ne elimizi uzatıyor, acıları yüreğimizde duyuyorduk. Sen Barzani'yle kucaklaşıp Türkmen katillerine sevgi gösterileri yaparken, biz yardım konvoylarımızı soydaşlarımıza sana ve iş birlikçilerine rağmen ulaştırıyorduk."

Başbakan Davutoğlu'nun kendisine, "Ankara'da milliyetçilik yaptığını" söylediğini dile getiren Bahçeli, onun Kandil'de PKK'lı, İmralı'da müzakereci olduğunu iddia etti.

"İradeni Erdoğan'a çoktan bedelsiz devrettiğini artık görmeli ve anlamalısın" diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Erdoğan, Davutoğlu'na artık güvenmediğini her haliyle ispatlamaktadır. Asgari ücret rakamını dahi bilmeyen Erdoğan, bizimle bu alanda söz yarıştırmaktadır. Muhalefetle siyasi gerginliğe tevessül etmektedir. Davutoğlu ise fonksiyonsuz ve atıl şekilde yedekte beklemektedir. Erdoğan, devamlı Davutoğlu'ndan rol kapmanın peşindedir. Bunu da başkanlık yatırımı olarak değerlendirmektedir. Cumhurbaşkanı olarak görevlendirdiğiniz şahıs, AKP 'ye nasıl olur da oy talep etmektedir? Anayasayı delik deşik eden, devlet nizamını darbeden, milletin verdiği yetkiyi kasten yanlış yorumlayan Erdoğan sabırları çatlatmıştır." 

Devlet Bahçeli, Erdoğan'a göre sistemin arıza vermekte, teklemekte ve patinaj yapmakta olduğunu belirtti. "Aslında arızalı olanın kendi fikriyatı, patinaj yapanın kendi anlayışı olduğunu" savunan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Diyor ki, başkanlık sistemi gelirse Türkiye çok başlılıktan kurtulacak; birdenbire, sanki sihirli el değmişçesine siyasi rahatlığa, ekonomik refaha kavuşacakmış. Yalanın bu kadarına da 'pes doğrusu' denir. Erdoğan, iyi ve olumlu ne varsa başkanlık sistemine atfetmektedir. Kötü ve sorunlu ne görüyorsa parlamenter sistemin hanesine yazmaktadır. Başkanlık sistemi sanki yeryüzü cennetinin siyasi ve idari yapılanmasıdır. Parlamenter sistem ise sanki kabusun diğer ismi, krizin diğer yüzü gibi gösterilmektedir. Bu yorum ve değerlendirmelerin somut belge ve bilgiye dayalı makul ve mantıklı hiçbir yanı yoktur. Erdoğan boş konuşmakta, milletimizin saf ve temiz duygularını siyasi hesaplarına vasıta yapmaktadır. Gömlekçi Erdoğan, anayasal sistemi gömemeyecektir. Buna en başta aziz Kastamonu izin vermeyecektir."

Bahçeli, Erdoğan'ın kendi adına paye arayışında ve kişisel kariyer kaygısında olduğunu iddia ederek, başkan olamazsa, sistemi yıkamazsa sonunun iyi olmayacağını bildiğini öne sürdü.

Erdoğan'ın başkanlık sistemini Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini garantiye almak maksadıyla istediğini söylediğini anımsatan Bahçeli, "Bu zihniyet, tek başına 78 milyona dayatmayla, tezvirat ve gıybetle diktatörlük aşısı yapmaya çalışmaktadır. 'Seçilmişten diktatör olmaz' diyerek cahilliğini göstermektedir. Hitler, demokratik yollardan seçilmişti fakat milyonlarca insanın hayatına mal olduğu, hala beşeriyetin hafızasından çıkaramadığı faciaları yaşattığı açık bir gerçektir. Erdoğan, 'Bu sistemle yolumuza devam edemeyiz' demektedir. Biz Erdoğan'ın nasıl yürüdüğünü, nereye yürüyeceğini aşağı yukarı biliyoruz" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu yolun sonunda objektif ve tarafsız hukuk olduğunu, Yüce Divan'ın kendisini beklediğini şimdiden gördüklerini söyledi.

(Sürecek)