MHP'nin Kastamonu mitingi

MHP'nin Kastamonu mitingi
MHP'nin Kastamonu mitingi
- Genel Başkan Bahçeli: (3) "Bugüne kadar kim hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır ve bu yardımlar refah artışı kapsamında arttırılıp devam ettirilecektir" - "Cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak bir şekilde kabul edecek ve devlet yardımının önünü açacağız"

KASTAMONU (AA) -  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , "Bugüne kadar kim hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır ve bu yardımlar refah artışı kapsamında arttırılıp devam ettirilecektir" dedi.

Bahçeli, partisinin Çankırı Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitinginde, milleti işsiz ve ümitsiz bırakanların, Kastamonu'yu çaresizliğe itenlerin iktidarda gününü gün ettiklerini öne sürdü.

AK Parti iktidarında son iki yılda yoksul vatandaş sayısının 7 milyon arttığını, 2014 yıl sonunda yardıma muhtaç insan sayısının 30 milyon 500 bine ulaştığını iddia eden Bahçeli, nüfusun yüzde 39'unun aylık gelirinin 270 liranın altında olduğunu savundu.

Bahçeli, çarenin MHP olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Milliyetçi Hareket Partisi gelecektir, geleceğin mimarıdır. Bizimle yürü Türkiye, bizimle yürü Kastamonu. Emekli kardeşim biliyorum, düşük aylığınla geçinemiyorsun. Zor hayat şartlarına mahkumsun. Hatta karnını doyurmak için ek iş yapıyorsun. Emeklilerimize sesleniyorum, mart ayında bin 400 ve eylül ayında bin 400 lira olmak üzere, yılda toplam 2 bin 800 lira emekli destek ödeneği almak için bizimle yürüyün. Mazlumlar, ezilenler, itilip kakılanlar bizimle yürüyün. Çiftçi, esnaf, işçi, memur ile cumhurbaşkanı ve milletvekili emeklisine aynı tutarda ödenek vermek için, esnafın emekli aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması için bizimle yürü Kastamonu. Şahit olun, sözümüz sözdür."

Emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikleri gidereceklerini, emekli aylığı hesabındaki refah payını yükselteceklerini, emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılan vatandaşların mağduriyetlerini de çözeceklerini söyleyen Bahçeli, asgari ücretle çalışanlara da maaş artışı ve desteklerde bulunacaklarını anlattı.

MHP lideri Bahçeli, imamsız ve müezzinsiz cami kalmaması, köy ve mahalle muhtarlarının maaşlarının en az asgari ücret kadar yükselmesi, ihtiyar heyetinde görev alanların her ay 150 lira huzur hakkı alması için "kendileriyle yürünmesi" çağrısında bulundu.

Çİftçinin yüzünü güldüreceklerini, başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuza alabileceklerini dile getiren Bahçeli, "Mazotta, gübrede, ilaçta, tohumda, yemde, fidede, ÖTV ve KDV'yi tamamen kaldırmak için bizimle yürü Kastamonu. Belinizi büken mazotu 1 lira 75 kuruşa indirmek için bizimle yürü Kastamonu" dedi.

Bahçeli, esnaf ve sanatkarları yeni iş yeri açtıklarında 5 yıl süreyle gelir vergisinden muaf tutacaklarını söyledi.

- "Yoksul kardeşim, 33 gün daha dayan"

Şoför esnafından, yeni aldığı ticari aracı 10 yıl kullanması kaydıyla KDV ve ÖTV almayacaklarını aktaran Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kamyon, otobüs, dolmuş ve taksi şoförlerimiz çalışma sürelerinizin her 4 yılı için bir yıl fiili hizmet zammı alacaksınız. Esnaf, Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesini yapacağız. Emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikleri gideceğiz. Esnaf ve sanatkarımızın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmesine son vereceğiz. Bizimle yürümeye hazır mısınız? İşsiz kardeşim meraklanma, üreten ekonomi programımızla her yıl 700 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yoksul kardeşim, 33 gün daha dayan, senin sorunlarını hepten bitireceğiz. 

Bugüne kadar kim hangi ad altında, hangi tutar ve miktarda yardım alırsa alsın, anasının ak sütü gibi helali olan sosyal yardım ve desteklerden kesinlikle mahrum bırakılmayacaktır ve bu yardımlar refah artışı kapsamında arttırılıp devam ettirilecektir. Muhtaç durumda olan ailelerimizin en az bir ferdine iş vereceğiz. İş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı tutarında, yani 700 lira 'Aile Desteği' adı altında ödeme yapacağız. 65 yaşını doldurmuş kardeşlerim, size ödenen aylığı 300 liraya çıkaracağız."

- "Hilalkart' uygulamasına geçeceğiz"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, engellileri de asla unutmayacaklarına işaret ederek, "18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellilerimize 600 lira, diğer engelli aylığı ve 18 yaş altı engelli aylığını 400 liraya çıkaracağız. Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri harcama kartı, 'Hilalkart' uygulamasına geçeceğiz. Aylık almayan annesi ya da babası veya her ikisi de vefat etmiş evlatlarımız, size de her ay 100 lira cep harçlığı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Gazilere 3 bin 600 günde emekli olma hakkı getireceklerini ve bütün şehit yetimlerine iş imkanı sağlayacaklarını, öğretmenlerin 3 bin 600 ek göstergeden istifade etmelerinin önünü açacaklarını vurgulayan Bahçeli, öğretmenlerin özür grubu tayinlerinde yaşanan sorunları bitireceklerini, ek dersle eğitim ve öğretim tazminatlarını yükselteceklerini, kadrosu olmadan çalışan sözleşmeli, geçici öğretmenleri kadroya almanın yanında, atanamayan öğretmenlerin çilesine de son vereceklerini söyledi.

Bahçeli, emniyet mensuplarının çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştireceklerini, bu kapsamda polislerin ek göstergesini 3 bin 600'e çıkaracaklarını ifade etti.

Astsubayların intibaklarını yapacakları, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini giderecekleri vaadinde bulanan Bahçeli, "Cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak bir şekilde kabul edecek ve devlet yardımının önünü açacağız. Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidereceğiz. Bölücülüğün ve terörün kökünü kazıyacak, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirecek yeni bir anayasayı milletimize hazırlayacağız" şeklinde konuştu.

Bahçeli, konuşmasının ardından partisinin Kastamonu milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı.

(Bitti)