MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Topdaş:

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Topdaş:
MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Topdaş:
- "MÜSİAD olarak 2015 yılı büyüme rakamının yüzde 4 olacağı konusunda öngörüde bulunmuştuk. Yüzde 4 rakamını önümüzdeki yıllarda yüzde 5 olarak revize etmeyi diliyoruz"

KASTAMONU (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Alipınar Topdaş, "MÜSİAD olarak 2015 yılı büyüme rakamının yüzde 4 olacağı konusunda öngörüde bulunmuştuk. Yüzde 4 rakamını önümüzdeki yıllarda yüzde 5 olarak revize etmeyi diliyoruz." dedi.

Topdaş, Kastamonu Üniversitesi Mevlüt Beyribey Konukevi'nde düzenlen basın toplantısında, 2015 yılının son çeyreği büyüme rakamlarının açıklandığını anımsattı.

Rakamların beklentilerin üzerinde geldiğini belirten Topdaş, "Son çeyrekte 5,7 olarak açıklanan büyüme rakamlarımız, 2015 yılının tamamını yüzde 4 olarak tamamlamış oldu. MÜSİAD olarak 2015 yılı büyüme rakamının yüzde 4 olacağı konusunda öngörüde bulunmuştuk. Yüzde 4 rakamını önümüzdeki yıllarda yüzde 5 olarak revize etmeyi diliyoruz. Bu konuda da çalışacağız, gayret edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankasının, ekonomik verilerin faiz artırımına müsait olmadığı konusunda açıklama yaptığını anlatan Topdaş, "Bu, bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri çok yakından ilgilendiriyor. İlgilendirmesinin hemen ardından bizde döviz fiyatları ve faizler düştü, borsa yükseldi. Artık Türkiye global bir ekonomi, globalde olan her şey bizleri ilgilendiriyor. Dolayısıyla sadece Türkiye'yi değil, dünyayı da takip etmek zorundayız." diye konuştu.

Uçak krizi sebebiyle Rusya ile ekonomik sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Topdaş, "Son dönemde artık birtakım uzlaşma arama emareleri gelmeye başladı. Zannediyorum ki yılın son çeyreğine doğru inşallah belirli bir seviyeye gelecektir. Bu da ülkemiz ekonomisi açısından çok önemli ama en sonunda bir şey var ki hiçbir zaman ekonomik kaygılar, siyasi, devletler tarihine geçememiştir, geçemeyecektir." ifadelerini kullandı.