Pompeipolis'te tiyatro gün yüzüne çıkıyor

Pompeipolis'te tiyatro gün yüzüne çıkıyor
Pompeipolis'te tiyatro gün yüzüne çıkıyor
- Kastamonu Valisi Günaydın: - "Kazı çalışmalarına devam edilebilmesi için hocamız ödeneğe ihtiyaç olduğunu söyledi. Biz değerlendireceğiz"

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde devam eden Pompeipolis kazılarında ortaya çıkan tiyatro her geçen gün daha da belirginleşiyor.

Kazı alanında incelemelerde bulunan Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Pompeipolis kazılarına geçen yıl verdikleri desteği bu yıl da sürdüreceklerini söyledi.

Bilimsel kazıların önemine işaret eden Günaydın, Taşköprü'nün sahip olduğu Pompeipolis'in hem Kastamonu hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak duruma getirilmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini bildirdi. Bu çalışma için katkı vermeye hazır olduklarını ifade eden Günaydın, "Bizim için önemli olan tiyatronun bir an önce açığa çıkarılması. Pompeipolis'teki kazılarda önemli olan faktör tiyatro. Kazı alanındaki bütün bölgelerde çalışmalar sürüyor" diye konuştu. 

Pompeipolis'in özellikli bir şehir olduğuna dikkati çeken Günaydın, şöyle konuştu:

"Bu şehrin ortaya çıkartılması bizim için çok önemli. Kazı çalışmalarına devam edilebilmesi için hocamız ödeneğe ihtiyaç olduğunu söyledi. Biz değerlendireceğiz. Daha önce Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinden (TÜRSAB)  kaynak almıştık. Bu hafta tekrar görüşeceğim. Tekrar bir ödenek alabilirsek valilik imkanlarıyla, belediye imkanlarıyla sadece tiyatroya münhasır olmak üzere kazıyı devam ettireceğiz."

- Arkeoloji bölümüne öğrenci ve hoca alınamaması en büyük eksiklik -

Kastamonu'da kazı alanında en büyük eksikliğin arkeoloji bölümüne öğrenci ve hoca alınamaması olduğunu vurgulayan Günaydın, "Bunları yaptığımı zaman bu bölgedeki kazıların hız kazanması söz konusu olacak. Bu kazıların tamamını bir bütün olarak ele almak lazım. Üniversitesiyle sivil toplum örgütleriyle sponsorlarla işi hızlandırabiliriz" dedi.

Kazılar için sponsor bulmanın şart olduğunu anlatan Günaydın, "Valilik olarak desteklemek zorundayız. Geçen yıl destekledik, bu yıl da destekleyeceğiz. Bunun süresi ne kadar olacak bunu hocamızla belediye başkanımızla değerlendireceğiz. Ancak hocamıza bir destek vereceğiz.  İki hafta içerisinde tiyatronun durumuna göre bir değerlendirme yapalım" ifadelerini kullandı.

- Tiyatronun yeni bölümleri yaklaşık 3 hafta sonra görülecek

Pompeipolis Kazı Başkanı Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer de tiyatroyu bir an önce gün yüzüne çıkarmak istediklerini belirtti.

Tiyatroda kullanılan taşların depremde düştüğünü belirten Summerer, "Önümüzdeki günlerde boşta olan taşlar kalkacak. Yaklaşık 3 hafta sonra geldiğiniz zaman tiyatronun yeni bölümlerini görebileceksiniz. Bunun yanında Bizans devrinde 4. yüzyıldan sonra kurulmuş kale var. O yapı da bizim hızlı ilerlememizi önlüyor. Yapıyı etüt edip bunu iyice anlayıp kurula sunarak kaldırılmasını isteyeceğiz.  Bunlar yapıldığı zaman tiyatronun ortaya çıkmasında hiçbir sorun kalamayacak" şeklinde konuştu.

Summerer, 25 işçiyle çalıştıklarını, 5 işçi daha almayı planladıklarını ifade etti.