Şehit anne ve babalarının maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkartılması talebi

Şehit anne ve babalarının maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkartılması talebi
Şehit anne ve babalarının maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkartılması talebi
KASTAMONU (AA) - Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, şehit anne ve babalarının...

KASTAMONU (AA) - Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, şehit anne ve babalarının maaşlarının ayrı ayrı olmak üzere asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiğini bildirdi. 

Satıoğlu, dernekte düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ilgili daire başkanlığını ziyaret ettiklerini anımsatarak, şehit aileleri, gaziler ve malül gazilerle ilgili bazı talepleri içeren dosya sunduklarını söyledi.

Temmuz 2012'deki torba yasada şehit anne ve babalarına herhangi bir şart aranmaksızın maaş bağlansa da aylıkların yeterince artmadığını ifade eden Satıoğlu, bağlanan aylıkların şehit anne ve babalarının maaşlarının ayrı ayrı olmak üzere asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiğini belirtti. 

Maluliyetlerinden dolayı çalışma ortamında sıkıntı çeken gazilerin yaşlılık aylığı almak için zor şartlarda çalıştığını dile getiren Satıoğlu, şöyle konuştu:

"Bir kısım gazimiz, özürlülere sağlanan haklardan istifa edenler 3 bin 600 prim gün sayısıyla yaşlılık aylığı alırken diğer gazilerimiz bu haktan mağdurdur. Bu kanun teklifiyle ülkemiz için fedakarlık yapan harp ve vazife malullerinin mağduriyeti giderilecektir."

Satıoğlu, şehit ve malul  gazi çocuklarının mevzuata göre özel okul ve dershane gibi ücretsiz okuma hakkı bulunduğunu aktardı. Bazı vakıf üniversitelerinin şehit ve malül gazi çocuklarına sınavı kazanmaları halinde burslu okuma imkanı tanınmadığını hatırlatan Satıoğlu, konunun kanuni zemine oturtularak şehit ve malul gazi çocuklarının vakıf üniversitelerinde burslu okutulmalarının sağlanması gerektiğini kaydetti.