Tosya "kıstı"sı kayıt altına alınacak

Tosya "kıstı"sı kayıt altına alınacak
Tosya "kıstı"sı kayıt altına alınacak
KASTAMONU (AA) - Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, yüzyıllardır elle işlenerek yapılan ve yok olmanın eşiğindeki boyun takısı ''kıstı''nın kayıt...

KASTAMONU (AA) - Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, yüzyıllardır elle işlenerek yapılan ve yok olmanın eşiğindeki boyun takısı ''kıstı''nın kayıt altına alınacağını bildirdi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tosya'nın tarihi ve kültürel zenginliklerini  gelecek nesillere aslına uygun olarak  aktarmayı amaçlayan  çalışmaya her türlü desteği verdiklerini söyledi. 

Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Birnaz Er ve Gazi Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Zeliha Sarıkaya Hünerel'in Tosya kıstısının yapım aşamasını tüm ayrıntılarıyla kayıt altına alarak, sanatın yok olmasının önüne geçmeyi amaçladığını belirten Şahin, "Kıstı, bir çok el emeği göz nuru ürünlerimizle Tosya'nın çok önemli bir değeri. Ancak, bu işi çok para kazandıran bir iş olarak değil de bir kültürel faaliyet gibi değerlendirmek lazım" dedi.  

Şahin, çalışmada emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.