Tosya'da besiciler bayrama doğru satışların artmasını bekliyor

Tosya'da besiciler bayrama doğru satışların artmasını bekliyor
Tosya'da besiciler bayrama doğru satışların artmasını bekliyor
KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Tosya ilçesinde besiciler, bayrama doğru artmasını umuyor.Besici Hayrettin Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada,...

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Tosya ilçesinde besiciler, bayrama doğru artmasını umuyor.

Besici Hayrettin Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin en büyük hayvan pazarlarından birinin kurulduğu Tosya'da ve diğer pazarlarda 30 yıldır hayvan sattığını söyledi.

Kurban Bayramı 'nı besicilerin hasretle beklediklerini dile getiren Gümüş, "Girdilerin artması besicileri zor durumda bırakıyor. Kurban satışları henüz istenilen seviyede değil. Eskiden her evde hayvan bağlayacak yerler vardı. Müstakil evlerden apartman hayatına geçince böyle imkanlar kalmadı. O yüzden hemen herkes, arife günü kurbanlıklarını alıyor" dedi.

Erken almak isteyenlerin bayram sabahına kadar kurbanlığa bakmalarını talep ettiklerini anlatan Gümüş, "Fiyatlar, piyasa şartlarına göre normal. Tüketicileri mağdur etmemek için mümkün olduğunca az karla hayvanları satıyoruz. Kurban Bayramı yaklaştıkça fiyatların biraz daha artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Gümüş, kurbanlık fiyatlarının büyükbaşta 3 bin ila 7 bin, küçükbaşta ise 400 ila bin lira arasında değiştiğini kaydetti.