Tosya'da buğday ekimi başladı

Tosya'da buğday ekimi başladı
Tosya'da buğday ekimi başladı
KASTAMONU (AA) - Tosya Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı İhsan Koçgözlü, hava şartlarının elverişli olması nedeniyle ilçelerindeki çiftçilerin buğday...

KASTAMONU (AA) - Tosya Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı İhsan Koçgözlü, hava şartlarının elverişli olması nedeniyle ilçelerindeki çiftçilerin buğday ekimine başladıklarını bildirdi. 

Koçgözlü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tosya'nın sanayinin ardından başlıca gelir kaynaklarının tarım ve buna bağlı olarak yapılan hayvancılık olduğunu söyledi.

Bu alanlarda binlerce insanın geçimini sağlamak için çalıştığını belirten Koçgözlü, çiftçilerin yetiştirdikleri tarım ürünlerinden birkaçı hariç neredeyse hepsinin hasadını yaptığını, buğday ekimine de başladığını anlattı. 

Buğdayda kaliteli ve bol ürün alabilmek için ekim zamanının çok önemli olduğunu vurgulayan Koçgözlü, "Erken ekimler, yüksek toprak sıcaklığından dolayı tohumun çimlenememesine veya çimlendikten sonra yetersiz nem nedeniyle çimlerin kurumasına neden olur. Geç ekimde ise tohum kışa girmeden çimlenmez veya yetersiz çimlenenler kışa cılız girer, soğuklardan zarar görür" dedi.

Koçgözlü, çiftçilere kolaylık dileyerek, hasatlarının bereketli geçmesini temenni etti.