Tosya'da tarım projesi çalışmaları

Tosya'da tarım projesi çalışmaları
Tosya'da tarım projesi çalışmaları
KASTAMONU (AA) - Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, "Tosya'da Tarım ile Tarım Tekniklerini Geliştirme ve Yeni İstihdam Alanları Oluşturma...

KASTAMONU (AA) ? Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, "Tosya'da Tarım ile Tarım Tekniklerini Geliştirme ve Yeni İstihdam Alanları Oluşturma Projesi"nin başarıya ulaştığını bildirdi. 

Akdiken, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin Tosya Kaymakamlığı ve Tosya Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğiyle hazırlandığını söyledi. Proje kapsamında örnek meyve bahçelerinin kurulduğunu anlatan Akdiken, bu bahçelerin amacına hizmet ettiğini dile getirdi.

Tosya'da çeşitli büyüklüklerde 5 bin 500 meyve bahçesi bulunduğunu belirten Akdiken, şöyle devam etti:

"Bu bahçelerde yetiştirilen ürünlerle vatandaşlarımız geçimlerini temin ederlerdi. Gelişen teknolojiye ayak uydurulamaması başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı bahçelerimiz artık eski verimini kaybetti. İlgisizlik de eklendiğinde bahçeler yıllar içerisinde virane hal aldı. Son dönemde yine bahçelerine ilgi gösteren vatandaşlarımız, modern tarım ile tarım tekniklerine yabancı oldukları için eski usullerle işledikleri topraklarından istedikleri verimi alamadılar."

Akdiken, üreticilerden bu verimsizliğin giderilmesi noktasında talep aldıklarını ifade etti. Gelen istekler doğrultusunda Tosya Kaymakamlığı ile Tosya Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğiyle "Tosya'da Tarım ile Tarım Tekniklerini Geliştirme ve Yeni İstihdam Alanları Oluşturma Projesi" hazırlandığını anlatan Akdiken, proje kapsamında alanında uzman  8 kişilik heyetin Hollanda, Belçika, Fransa ve Almanya'da gelişmiş tarım teknikleri ve tarım ürünleri hakkında incelemelerde bulunduğunu, oradaki yetkililerden bilgi aldığını kaydetti.

Avrupa'daki gelişmiş  tarım arazi örneklerinin ilçeye kurulduğunu vurgulayan Akdiken, Tosya Ziraat Odası Başkanlığı Tarım Danışmanı Recep Çakmak'ın yakından ilgilendiği bahçelerin benzerini kendi arazilerine kurmak isteyenlere her türlü yardımı yaptıklarını bildirdi.