Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
- "Suriye'nin kuzeyinde orantısız bir güç tarafından bombalanmaya maruz kalan Bayırbucak Türkmenlerinin yanında milletimiz adına hiçbir ayrım yapmadan Türk Kızılayı olarak bizler varız"

KASTAMONU (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Suriye'nin kuzeyinde orantısız bir güç tarafından bombalanmaya maruz kalan Bayırbucak Türkmenlerinin yanında milletimiz adına hiçbir ayrım yapmadan Türk Kızılayı olarak bizler varız" dedi.

Akar, Abana ilçesinde Cemile-İsmet Şen Öğrenci Konukevi ve Sosyal Tesisleri'nin temel atma törenine katıldı. 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu konferans salonundaki törende konuşan Akar, sadece Türkiye'nin değil dünyanın yer tarafına Türk milletinin merhamet elini ulaştırmaya gayret ettiklerini söyledi. 

Türk Kızılayının çok geniş bir alanda faaliyet gösterdiği için iyilik adına ne varsa yapmaya çalıştığını anlatan Akar, şöyle devam etti:

"Bizler, sizlerin verdikleriyle bağışlarıyla dünyanın yer tarafına, uzak Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'nın en ücra köşelerine kadar milletimizin merhamet elini uzatmaya gayet ediyoruz. Bugün, bildiğiniz gibi en güncel haliyle Suriye'nin kuzeyinde orantısız bir güç tarafından bombalanmaya maruz kalan Bayırbucak Türkmenlerinin yanında Türk milletinin adına hiçbir ayrım yapmadan Türk Kızılayı olarak bizler varız."

Türk Kızılayının sadece yardım yapmadığına, ülkenin kan ihtiyacının da yüzde 85'ini karşıladığına işaret eden Akar, çeşitli yerlerde açılan yurtlarda öğrencilerin kaldığını, açtıkları iş yerlerinde insanların çalıştığını dile getirdi. 

Türk milletine layık olmaya gayret ettiklerini vurgulayan Akar, "Türk Kızılayı olarak bize güvendiğiniz, inandığınız ve birikimlerinizi bize emanet ettiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizin bildiği gibi Türk Kızılayı, Türk milletinin merhamet ve iyilik elidir" dedi.

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın da dünyanın hangi köşesinde bir afet ve bundan zarar gören insan varsa Türk Kızılayının onlara yardım elini uzattığı söyledi. Bunun bir Türk vatandaşı olarak kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini, gururlandırdığını anlatan Günaydın, hayır işlerinin insanlar için önem taşıdığını belirtti.

Konuşmaların ardından yurt binasının arazisini bağışlayan ve öğrenci konukevinin yapımını üstlenen aileye plaket sunuldu.

Daha sonra Vali Günaydın, Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar ile AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar, binanın yapımını üstlenen hayırseverler ve ilçe protokolü, 300 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunun temeline ilk harcı dökmek için butona bastı.