Türk Kızılayı'nın Bayırbucak Türkmenlerine yardımları

Türk Kızılayı'nın Bayırbucak Türkmenlerine yardımları
Türk Kızılayı'nın Bayırbucak Türkmenlerine yardımları
- Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: - "Türkiye genelinde yardım kampanyası başlattık. Yapılan yardımlar yüzlerce tırı geçti"

KASTAMONU (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Türkiye genelinde yardım kampanyası başlattık. Çok şükür belediyelerimiz, kamu kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz duyarlılık gösterdi. Yapılan yardımlar yüzlerce tırı geçti" dedi.

Akar, bir yurdun temel atma töreni için geldiği Kastamonu'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayırbucak Türkmenlerine dört yıldır sürekli olarak yardım götürdüklerini söyledi.

Rusya tarafından "DAEŞ terör örgütü bombalanıyor" görüntüsü altında buradaki Türkmenlerin yıldırılmasıyla ilgili bir bombalamanın söz konusu olduğunu ifade eden Akar, bölgede orantısız güç kullanıldığını ve Türkmenlerin çok mağdur olduğunu anlatan Akar, şöyle konuştu:

"Rusya'nın bombardımanı sırasında da yardımlar aksamadan sürdü. Bayırbucak Türkmenleri evlerinden, yurtlarından edildiler. Daha önceki yardımlarımızı evlerinde barınırken yapıyorduk, daha kolaydı. Şimdi barınakları değişti. Çadırlarda yaşamaya başladılar. Daha zor şartlarda yaşıyorlar, biz de onun için daha değişik bir yardım konseptine geçtik. Türkiye genelinde yardım kampanyası başlattık. Çok şükür belediyelerimiz, kamu kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz duyarlılık gösterdi. Yapılan yardımlar yüzlerce tırı geçti."

Akar, Bayırbucak'a gönderilen yardım tırlarının karşıdan gelenlerce alındığını dile getiren Akar, "Bir kısım yardımları da Gaziantep depomuzda saklıyoruz. Orada bölüp kullanılabilir hale getirdikten sonra sevk ediyoruz. Orada çocuk beslenmesi için süte, çocuk bezine, kadın ihtiyaç malzemelerine, her türlü konserveye, gıdaya ihtiyaç var" diye konuştu.

Akar, Türk halkını kışa girilen bu dönemde duyarlı olmaya ve yardım kampanyasına katkıda bulunmaya çağırdı.