1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir ve Elazığ'da kutlama etkinlikleri düzenlendi

KAYSERİ (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir ve Elazığ'da etkinliklerle kutlandı.

Kayseri'de Tekin Sokak'ta toplanan grup, Kocasinan Belediyesi önünden etkinliğin yapılacağı Mimarsinan Parkı'na kadar slogan atarak yürüdü. Grup park girişinde oluşturulan güvenlik noktalarından alana alındı. 

Etkinlik sırasında rahatsızlanan CHP Kayseri Kadın Kolları Başkanı Kıvılcım Akdağ, 112 Acil Servis ekiplerince Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Davul zurna eşliğinde bir süre halay çeken grup, konuşmaların ardından dağıldı.

- Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlamaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),  Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş), CHP, SP, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri katıldı.

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Şahin, burada yaptığı konuşmada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün yıllardır tüm dünyada ve Türkiye'de işçi sınıfının, emekçinin, ezilen halkların, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve insanca bir yaşam mücadelesinin başlatıldığı ve kararlılıkla sürdürüldüğü günün ifadesi olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından yağmura aldırmadan marşlar eşliğinde halay çeken grup, daha sonra dağıldı.

- Kırşehir

Cacabey Meydanı'nda toplanan KESK üyesi grup, sanatçıların söylediği şarkılar eşliğinde halay çekti. Gruptan bazı kişilerin "Ermenek" ve "Soma" yazılı baretlerle halay çektiği görüldü.

Etkinlikte bir konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Osman Batı, kamu emekçilerinin "iş güvencesinin elinden alınmasına, esnek, kuralsız, güvencesiz ve angarya çalışmaya" karşı çıktıkları için alanlarda olduklarını söyledi.

Kutlamaya, CHP ve HDP Kırşehir milletvekili adayları da katıldı. 

- Elazığ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), KESK, CHP ve HDP üyesi grup, Hozat Garajı önünde toplandı.

Gruptakiler, sloganlar atarak İstasyon Meydanı'na kadar yürüdü.

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Kenan Korkmaz, burada yaptığı konuşmada, her yıl olduğu gibi 1 Mayıs'ın dünyada ve Türkiye'de meydanlarda kutlandığını dile getirdi.

Korkmaz, işçi sınıfının ve ezilen halkların, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve insanca yaşam talepleriyle harekete geçtiği 1 Mayıs'ın, haklı mücadele kararlılığının alanlara yansıtıldığı bir gün olarak kutlandığını söyledi.

Konuşmaların ardından katılımcılar, müzik eşliğinde halay çekti.