23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- Kayseri, Kırıkkale, Yozgat ve Malatya'da tören düzenlendi

KAYSERİ (AA) - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kayseri, Kırıkkale, Yozgat ve Malatya'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kayseri'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlamalar, hava muhalefeti nedeniyle Sami Yangın Anadolu Lisesi Spor Salonu'nda devam etti.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'ün önderliğinde ve onun "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesinin, 23 Nisan 1920'de Ankara 'dan, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlattığını söyledi.

O diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusunun bir milleti şaha kaldırdığını ifade eden Çandıroğlu, şunları kaydetti:

"Her şeyin en güzeline layık olan çocuklarımız, okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcü eleştirilerde bulunabilen, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun."

Konuşmaların ardından öğrencilerin sergilediği yöresel halk oyunlarını gösterisi ile ana okulu çocuklarının hazırladığı gösteriler büyük beğeni topladı.

- Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Atatürk anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, burada yaptığı konuşmada, demokratik kültürün gelişmesi açısından bu bayramın çocuklara armağan edildiğini belirtti.

Zor günlerde başvurulacak yegane gücün millet olduğunu vurgulayan Çetin, "İstanbul'un işgalinden 5 hafta sonra yurt genelinde yapılan seçimlerle 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara'da TBMM açılarak, Türk halkının, insanının ve bu toprakların kaderi TBMM'ye teslim edilmiştir. Bugün bu olayın yıl dönümünü kutluyoruz. Bu olay tarihimizde bayram olarak kabul edilmiş ve bu bayram da çocuklarımıza hediye edilmiştir. Çünkü çocuklar bir savaşın, mücadelenin, işgalin en büyük mağdurları durumundadır."

Tören, halk oyunları gösterisi, 23 Nisan konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesi, diğer etkinlikler ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Öte yandan, geleneksel çocuk oyunlarının oynandığı sırada, rüzgarın etkisiyle minder öğrencilerin üzerine kapandı. Yetkililer öğrencilerin üzerine gelen minderi hemen kaldırdı.

 - Yozgat

Cumhuriyet Meydanında başlayan törende İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. 

Elverişsiz hava şartları nedeniyle Bozok Spor Salonunda devam eden törene, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını daha sevinçle kutlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Çocukların her şeyin en iyisine ve en güzeline layık olduğunu ifade eden Kuş, "23 Nisan 1920 ışığını tarifsiz bir tutkuyla, vatana gönül verenlerin gayretinden, azim ve kararlığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş, aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndüren bir dirilişin müjdecisiydi" dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi, skeç ve şiir dinletisinin ardından tören sona erdi.

- Malatya

Kent meydanındaki Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından öğrenciler ve protokol üyeleri Malatya Valisi Süleyman Kamçı'yı ziyaret etti.

Yakınca İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Çisem Bozkurt, Vali Kamçı'nın makamına oturarak, temsili vali oldu.

Minik vali Bozkurt, tüm çocukların bayramını kutlayarak, "Bugün bu makamda oturarak yarın bizlerin ellerinde yükselecek olan yarınların Türkiyesi'nin gelişmesinde olumlu ve aktif roller alma konusunda özgüvenimizin artmasını sağlamak, Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi şahsiyetine saygı ve minnetlerimi sunarak başlamak istiyorum" diye konuştu.

Bozkurt, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal ve Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi'yi arayarak çeşitli talimatlar verdi.

Valilik ziyaretinin ardından kutlamalar Atatürk Spor Salonu'nda devam etti. Kutlamalar kapsamında öğrenciler, gösteriler sunup, şiirler okudu.