Ali İsmail Korkmaz davası

Ali İsmail Korkmaz davası
Ali İsmail Korkmaz davası
- Kararın açıklanması için duruşmaya saat 11.00'e kadar ara verildi

KAYSERİ (AA) - Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın yedinci duruşmasında mahkeme heyeti saat 11.00'de kararı açıklayacak.   

Duruşmada, sanıklara karar öncesi son söz hakları verildi.

Tutuklu sivil sanıklardan İsmail Koyuncu suçsuz olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

Ebubekir Harlar da mahkeme başladığından beri başına gelen olayları anlattığını belirterek, "Sizin de beni anladığınıza inanıyorum. Ben kimseyi dövmedim polis 'yakala' dediği için yakaladım. Siz de sayın savcım gibi cezaevinde yatmamı istiyorsanız suçum olmadığını bile bile yatarım. Benim için adaletli davranmanızı talep ediyor, beraatimi istiyorum" şeklinde konuştu.

Tedavi gördüğü Ankara Numune Hastanesinden telekonferans yöntemiyle duruşmaya katılan tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a mahkeme hakimi 'geçmiş olsun' dileğini ilettikten sonra son sözlerini sordu. 

Saldoğan, bugüne kadar darp ettiği kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının yüzde 100 net bir şekilde tespit edilemediğini öne sürerek, şunları kaydetti:

"Sadece sözde tanık Semih Berkay Yapıcı'nın ekşi sözlük isimli bir internet sitesinde devlete, millete, polise kin ve nefret dolu yazısından oradaki kişi Ali İsmail Korkmaz olarak yorumlanmıştır. Bu şahıs 6 değişik ifade vermiştir. Burada çelişkilerle dolu 6 ifadesini de kabul ettiniz. Sanığın lehine ve aleyhine delil toplamakla görevli cumhuriyet savcısı susmuş, avukatlar da esen rüzgara göre bu şahsı yönlendirerek ifade verdirmişlerdir. Benim zor kullandığım şahıs Ali İsmail olsaydı o saatlerde beyin kanaması geçiriyor olması lazımdı. Ali İsmail 18-20 saat sonra beyin kanaması geçirmiştir. Gezi olayı darbe girişimi miydi, değil miydi? Demokratik hak girişimiyse devletin malına kast etmek, polisine, ambulansına zarar vermek hangi yasada belirtilmiştir. Bunun demokratik bir hak kullanımı olmadığı ortadır. Sizin vicdanınıza bırakıyorum."

- Sanık Saldoğan: "Gençleri sokağa düşürenler asıl katillerdir"

Saldoğan, "Gerçek katil benim teşkilatımda değil o sanık sandalyesinde oturan arkadaşlarımın arasında değil. Öldürecek kadar cesareti olmayanlar, bu güzelim gençleri sokağa düşürenler asıl katillerdir" dedi.

Yıllarca namusuyla bu ülkede görev yaptığını dile getiren Saldoğan, "Ben kimseyi kasten yaralama, öldürme kastıyla hareket etmedim. Bir polis memurunun mesleğe atılırken yaptığı yemine sadık kalarak, amirlerimin emirlerini yerine getirerek ben de zor kullanma yetkimi kullandım. Telsiz konuşmalarını biliyorsunuz, Allah rızası için lütfen buna göre değerlendirin" diye konuştu.

Savunması sırasında Emel Korkmaz ve salondaki avukatlar Saldoğan'a tepki gösterdi.

Salondaki bazı avukatlar, mahkeme başkanına yönelik, "Tahrik edici bir konuşma yapıyor. Orada neden duruyorsun, müdahale etsene" dedi. 

Mahkeme başkanı ise yaptığı uyarılara rağmen Saldoğan'ın savunmasını bitirmemesi üzerine bağlantının sesini kesti.

Diğer tutuklu sanıklar Muhammet Vatansever, Ramazan Koyuncu, Yalçın Akbulut, Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, savunmalarında suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, kararı açıklamak üzere duruşmaya saat 11.00'e kadar ara verdi.