Ankara'daki patlama

Ankara'daki patlama
Ankara'daki patlama
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: - "Bütün araştırmalar, çalışmalar ve incelemeler neticesinde bunu kimin yaptığı ortaya çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti bunların altından kalkacak, faillerini bulup cezalandıracak güçtedir" - "Sayın Başbakanımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde onunda talimatları doğrultusunda Kayseri mitingini iptal ediyoruz. Böyle bir ortamda şenlik havasında miting yapmak doğru değil"

KAYSERİ (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Bütün araştırmalar, çalışmalar ve incelemeler neticesinde bunu kimin yaptığı ortaya çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti bunların altından kalkacak, faillerini bulup cezalandıracak güçtedir" dedi.

Özhaseki, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, ülkenin sabah terör saldırısıyla sarsıldığını belirterek, bunu yapanları lanetlediğini, kınadığını ifade ederek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Ülkede yıllardır süre gelen bir terör meselesi olduğuna dikkati çeken Özhaseki, bu terör hadisesinin geçmişine bakıldığında 40 yıla dayanan ve yıllardır devam eden, hiçbir kural tanımaksızın orada cinayetler işleyen bir yapının bulunduğunu kaydetti.

Buna karşı zaman zaman alçalan, zaman zaman yükselen oranda Türkiye Cumhuriyeti'nin silahlı kuvvetleriyle, polisiyle mücadeleye devam ettiğini vurgulayan Mehmet Özhaseki, bu mücadelede gayret gösteren herkese kolaylıklar dilediğini, kazasız belasız vazifelerini yapmalarını temenni ettiğini ifade etti.

- "7 ülke idare edilemez durumda"

Özhaseki, Anadolu'nun zor bir coğrafya olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İçinde yaşadığımız ortam zor bir ortam. Dikkat ederseniz etrafımızda yaklaşık 7 ülke idare edilemez durumda. Libya'dan başlayarak Irak'a kadar devam eden, Kafkas coğrafyasından Avrupa ortalarına kadar devam eden bizim etrafımızdaki coğrafyada kan akıyor. Birçok ülke de idare edilemez duruma gelmiş vaziyette. Ayrıca kendi ülkemizin içinde bulunduğu ortamda birtakım problemlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğrusu son birkaç aydır devam eden bu ayrılıkçı, bölücü terör örgütüne karşı Türkiye Cumhuriyeti hükumetinin, AK Parti hükumetinin almış olduğu yerinde bir kararla sürdürülen mücadele artık etkili olmaya başlamıştı. 2 binden fazla  terörist etkisiz hale getirilmiş, terörün beli kırılmış artık terör örgütü şaşırmış vaziyetteyken, bireysel olaylara, vur kaç taktiğiyle birtakım olaylara, canice cinayetlere yönelmiş bir örgüt var karşımızda. Bu örgüt seçimleri de istemiyor. Türkiye'de özellikle huzuru istemiyor, barışı da dinamitlemek istiyor."

- Kayseri mitingi iptal

Terör örgütünün siyasi uzantılarının barış, özgürlük gibi sözcüklerinin de hiçbir anlamı olmadığını, kimsenin de bunlara aldanmadığını belirten Mehmet Özhaseki, şöyle devam etti:

"Bu terör örgütünün son günlerdeki daralmışlığı, bitmişliği, tükenmişliği bu tür olaylara da sebebiyet verecek şekilde görünüyordu. Zaten ilk ağızdan onların siyasi temsilcilerinin yapmış olduğu açıklamalara bakarsanız bu işi güya Türk Silahlı Kuvvetleri veya benzeri polislerimizin veya devletin güvenlik güçlerinin masum, memur insanların yaptığı gibi bir kanaati oluşturmaya çalışıyorlar. Bu kabul edilemez bir durum. Erken hüküm vermek zor. Bütün araştırmalar, çalışmalar ve incelemeler neticesinde bunu kimin yaptığı ortaya çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti bunların altından kalkacak, faillerini bulup cezalandıracak güçtedir. Sayın Başbakanımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde onun da talimatları doğrultusunda Kayseri mitingini iptal ediyoruz. Böyle bir ortamda şenlik havasında miting yapmak doğru değil. Onun için bu miting bugün iptal ediliyor."

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerin  Ankara 'da yapacağı toplantılar ve araştırmalar neticesinde bu işin faillerinin bulunarak cezalandırılacağını aktaran Özhaseki, terör örgütünün de hak ettiği cezayı bulacağını ümit ettiğini vurguladı.

Böylesi bir aşamada dışarıda seçim çalışması, gösteri yapmayı çok hoş karşılamadıklarını ifade eden Özhaseki, "İçimize sinmez. Biz de bunlardan mutmain olmayız, rahat etmeyiz. Onun için şuanda bu vahim olay neticesinde ortaya çıkacak tablonun üzüntüsünü yaşıyoruz" diye konuştu.