Araç kaportalarındaki çökmelere çekiçsiz onarım

Araç kaportalarındaki çökmelere çekiçsiz onarım
Araç kaportalarındaki çökmelere çekiçsiz onarım
- Trafik kazaları veya dolu nedeniyle araçların kaportalarında meydana gelen çökmeler çekiç ve boya kullanılmadan düzeltilerek aracın değer kaybının önüne geçiliyor - Kaporta ustası Türk: "Her türlü çöküntüyü sacda sünme olmaması durumunda boya ve kaportaya zarar vermeden yüzde 100 düzeltebiliyoruz" - "Her bir arabanın onarımı üzerindeki çöküntü sayısına göre 3 ile 6 saat, maliyeti de yine çöküntü sayısına göre bin ile 5 bin lira arasında değişiyor"

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Trafik kazaları veya dolu nedeniyle araçların kaportalarında meydana gelen çökmeler, çekiç ve boya kullanmadan "dents" adı verilen demir çubuklar yardımıyla düzeltilerek onarılıyor.

Kaporta ustası Zafer Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde etkili olan dolu yağışı nedeniyle birçok arabanın kaportasında fındık büyüklüğünde çok sayıda çökük oluştuğunu söyledi.

Araç sürücülerinin kaportalardaki çökme nedeniyle ciddi anlamda mağduriyet yaşadığını ve araçların değerini en az yüzde 10 düşürdüğünü kaydeden Türk, şöyle konuştu:

"Trafik kazalarında veya dolu gibi afet durumlarında araçların kaportalarında meydana gelen büyük veya küçük çaplı her türlü çöküntüyü sacda sünme olmaması durumunda boya ve kaportaya zarar vermeden yüzde 100 düzeltebiliyoruz. Bu işlemi kullanırken led ışık kullanıyoruz. Çöküntünün olduğu bölgelere ışık tutarak kaportanın altından yarım kanca şeklindeki ucu sivri metal çubuklarla masaj yapıyoruz. Bu sayede çöküntüleri tamamen gideriyoruz. Tuttuğumuz led ışık bize kaportanın üzerindeki hasarlı bölgeleri tam olarak görmemizi sağladığı gibi yaptığımız düzeltmelerin de ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Eğer yansıyan ışıkta herhangi bir eğiklik varsa işlem yapmaya devam ediyoruz. Bu işlem sırasında aracın kaportası ve boyası hiçbir şekilde zarar görmüyor."

Dents uygulamasının yapılmaması durumunda kaportanın vakum veya çekiçle düzeltilmesi gerektiğine dikkati çeken Türk, vakum uygulaması esnasında özellikle dolu çöküntülerinin ortasındaki oyuğun tamamen düzelmediğini, küçük de olsa hasar kaldığını vurguladı.

Kaportanın çekiçle düzeltilmesi durumunda ise mutlaka boya yapılması gerektiğini bu durumunda arabanın değerini daha fazla düşürdüğünü anlatan Türk, şöyle devam etti:

"Uyguladığımız dents yöntemiyle çöküntüleri tamamen gideriyoruz. Her bir arabanın onarımı üzerindeki çöküntü sayısına göre 3 ile 6 saat, maliyeti de yine çöküntü sayısına göre bin ile 5 bin lira arasında değişiyor. Özellikle lüks araç sahipleri bu yöntemi tercih ediyor. Son günlerde etkili olan dolu yağışının ardından çok ciddi bir iş yoğunluğu oluştu. Sahurda bile evimize gitmeden araçları yetiştirmeye çalışıyoruz. Günde 3 yada 4 aracın onarımını yapabiliyoruz. Yaptığımız uygulama sayesinde aracın değerinde hiçbir kayıp yaşanmıyor."


  ETİKETLER:

  Kayıp

  ,

  Lüks

  ,

  Masaj

  ,

  afet

  ,

  lira

  ,

  ,

  dolu