Aziz Sancar'ın ismi ERÜ'de bir caddeye verildi

Aziz Sancar'ın ismi ERÜ'de bir caddeye verildi
Aziz Sancar'ın ismi ERÜ'de bir caddeye verildi
- Erciyes Üniversitesi Senatosu, Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Sancar'ın ismini kampüsteki bir caddeye verme kararı aldı

KAYSERİ (AA) - Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan  bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ismi, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) kampüsündeki bir caddeye verildi.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Erciyes Üniversitesi Senatosu, merkez kampüsü içerisinde yer alan ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu binasından Genom ve Kök Hücre Merkezi'ne uzanan caddeye Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adının verilmesi kararı aldı.

Senato toplantısında, kanser oluşumu ve tedavisinde önemli bir unsur olan DNA onarımı alanında çalışan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmalarıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü, ABD 'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte kazanmasının önemine vurgu yapıldı.

Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adının, bilim alanında Nobel Kimya Ödülü'nü alan ilk Türk vatandaşı olması sebebiyle kampüsteki bir caddeye verilmesine oy birliği ile karar verildi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Nobel

  ,

  kanser

  ,

  spor

  ,

  Senato

  ,

  Kimya

  ,

  DNA

  ,

  Bilim

  ,

  Türk vatandaşı

  ,

  oy

  ,

  2015