Bir Nefeste Kayseri Külliyatı tanıtıldı

- Külliyatta Kayserili yazarlar, doğum büyüdükleri mahalleleri anlattı

KAYSERİ (AA) - Kayseri Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve 28 kitaptan oluşan Bir Nefeste Kayseri Külliyatı tanıtıldı.

Kayserili yazarların mahallelerini, semtlerini anlattıkları külliyatın Büyükşehir Belediyesi Hunat Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, eli kalem tutan herkesin doğup büyüdükleri yerle ilgili yazı yazmalarını istedi.

Tarihe sahip çıkmak gerektiğini belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

"Binlerce yıllık kadim bir medeniyetiz' diyoruz. O halde geçmişimize sahip çıkmak ve geleceğimizi kurma noktasında yeni fikirler ortaya koymak hepimizin görevi. Büyükşehir Belediyesi olarak alt ve üst yapıyı tamamladık. Kayseri'yi geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirdik. Şimdi artık kültür ve sanat projelerine ağırlık veriyoruz. Kültür yolu bunlardan biri. Kültür yolu üzerinde müzeler ve tarihi eserler bulunuyor. Elimizde kalan her tarihi eseri ayağa kaldırıp, sonra da içine bir fonksiyon yükleyerek, kendi medeniyetimizle uyumlu hale getirip yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişe sahip çıkma, onu yaşatıp geleceğe taşıma kararlılığı hepimiz için ümit ışığıdır."

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan da Büyükşehir Belediyesi olarak konserden tiyatroya, panelden sergiye, kültür gezilerinden konferanslara kadar birçok etkinlik düzenlediklerini, sadece geçen yıl 500 binden fazla insanın katıldığı 200'den fazla program organize ettiklerini söyledi.

- "Toplam 127 eseri sizlerle buluşturacağız"

Büyükşehir Belediyesinin kültür eserleri hakkında bilgi veren Durukan, "Bugüne kadar Türkiye 'de ilk defa bir belediye tarafından yayınlanan şehir ansiklopedisinin de aralarında bulunduğu toplam 99 eseri halkımızın beğenisine sunduk. Bu günkü kitaplarla toplam 127 eseri sizlerle buluşturacağız. Neredeyse bir yayınevi gibi çalışıyoruz. Bu kitaplar, geçmişten geleceğe açılan pencereler olmakla birlikte kent hafızasına da önemli katkılar sağlayacak" dedi.

Bir Nefeste Kayseri Külliyatı Projesi'nin Koordinatörü Şükrü Karatepe ise Büyükşehir Belediyesinin şehrin tarihi ve kültürüyle ilgili yayınlarıyla önemli bir külliyat oluşturduğunu kaydetti.

Programa AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden ve ilçe belediye başkanları da katıldı.