Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
-"Günde yaklaşık 6 saat televizyon izleyen, 3 saat interneti takip eden ve yine TÜİK rakamları itibarıyla 1 dakika kitap okuyan ülke haline geldik. Bu çok yanlış"

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Günde yaklaşık 6 saat televizyon izleyen, 3 saat interneti takip eden ve yine TÜİK rakamları itibarıyla 1 dakika kitap okuyan ülke haline geldik. Bu çok yanlış" dedi.

Yıldız, Taş Mektep Kayseri Lisesi Mezunları Derneğince, Tarihi Kayseri Lisesi binasında düzenlenen geleneksel mezunlar buluşmasına katıldı.

Lisenin, 122 yıl önce kurulduğunu, 2 cumhurbaşkanı olmak üzere çok değerli akademisyenler, siyasetçiler ve sanatçıları ülkeye kazandırdığını belirten Yıldız, lisede görev yapan eğitimcilere teşekkür etti.

Türkiye 'de eğitimcilerin sıklıkla kitap okumanın önemine değindiğini belirten Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"Kitap okuma alışkanlığımızı artırmamız lazım. Günde yaklaşık 6 saat televizyon izleyen, 3 saat interneti takip eden ve yine TÜİK rakamları itibarıyla 1 dakika kitap okuyan ülke haline geldik. Bu çok yanlış. Azerbaycan'da 4,2 milyar kitap basılırken Türkiye'de 23 milyon kitap basılıyor. Yine bizim Japonya ve diğer gelişmiş ülkelerle kitap okuma oranlarımızı karşılaştırdığımızda çok düşük seviyelerde kaldığımızı görüyoruz. Bunu mutlaka artırmamız gerekiyor çünkü kitap okumak zihni, beyni geliştiren tahayyül gücünü yükselten, ileriye dönük ufku genişleten bir etkinliktir. Televizyon izlemek ise daha ucuz, zihin açısından daha basit bir işlem."

Kayseri Lisesi'nden Turgut Özal ve Abdullah Gül başta olmak üzere ülkeye hizmet eden çok kıymetli insanların yetiştiğine dikkati çeken Yıldız, bu kişilerin hepsinin Kayseri'ye, bölgeye ve ülkeye en iyi şekilde hizmet ürettiğini vurguladı.

Konuşmasının ardından Bakan Yıldız'a plaket, eğitim gördüğü dönemdeki ders notlarıyla diplomasının bir örneği sunuldu. 

Törene, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal da katıldı. Özal'a da babası Turgut Özal'ın Kayseri Lisesi'ndeki notlarının örneği verildi.

Törenin ardından Bakan Yıldız ve lisede görev yapmış emekli öğretmenler, sınıflara giderek anılarını tazeledi. 

Hazırlanan aşureyi davetlilere ikram eden Yıldız, LÖSEV'in de pastasını keserek bağışta bulundu.