ERÜ öğrencileri, OLİMPRUS'ta iki madalya kazandı

ERÜ öğrencileri, OLİMPRUS'ta iki madalya kazandı
ERÜ öğrencileri, OLİMPRUS'ta iki madalya kazandı
KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi'nden (ERÜ) iki öğrenci, Türk-Rus Kültür Vakfı ve Moskova Rusya Halklarının Dostluğu Üniversitesi (RUDN) iş...

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi'nden (ERÜ) iki öğrenci, Türk-Rus Kültür Vakfı ve Moskova Rusya Halklarının Dostluğu Üniversitesi (RUDN) birliğiyle düzenlenen Üniversitelerarası 1. Rus Dili Olimpiyatı'nda (OLİMPRUS) madalya kazandı.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, 22-23 Kasım'da  İstanbul Aydın Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen olimpiyata, Türkiye 'deki üniversitelerin Rus dili ve edebiyatı ve Rusça mütercim tercümanlık bölümü öğrencilerinin yanı sıra meslek yüksek okulu öğrencileri ve Rusçayı seçmeli ders olarak alan 17 üniversiteden 140 öğrencinin katıldığı bildirildi.

Olimpiyatta ERÜ Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Tuğçe Melike Kalebaşı, olimpiyatta yetenek yarışmasında birincilik elde edip altın madalya, Cemile Kökçel ise dil yarışmasında üçünü olarak bronz madalya kazandı.

Açıklamada, öğrenci Kalebaşı'nın, Tolstoy'un Rusya'daki malikanesi Yasnaya Polyana'da düzenlenecek iki haftalık yaz okuluyla ödüllendirildiği, bronz madalya kazanan Kökçel'in ise ödülünü ünlü yazarın torunu Vladimir Tolstoy'dan aldığı kaydedildi.