ERÜ'de ücretsiz deri kanseri taraması

ERÜ'de ücretsiz deri kanseri taraması
ERÜ'de ücretsiz deri kanseri taraması
KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı tarafından Avrupa ülkelerinde hayata...

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı tarafından Avrupa ülkelerinde hayata geçirilen "Euromelanoma Projesi" kapsamında ben ve deri kanseri taraması yapıldı.

ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenini  Türkiye genelinde birçok merkezle aynı anda ERÜ'de de uygulandığını belirtti.

Merkeze gelen vatandaşlara ücretsiz, katılım payı almadan tarama yaptıklarını ifade eden Borlu, deri kanseri taraması kapsamında vatandaşların benlerini muayene edip hem benlerle hem deri kanseriyle ilgili bilgilendirme yapıp broşürler dağıttıklarını söyledi.

Vatandaşların ayrıca güneşten ve deri kanserinden korunma konularında da bilgilendirdiklerini dile getiren Borlu, "Yaptığımız muayene sadece normal gözle muaneye değil aynı zamanda dermoskopik muayene dediğimiz bir takım basit kullandığımız el cihazları hem de bilgisayarlı ekrana yansıttığımız dijital ortamda sakladığımız ve yeni görüntüleriyle kıyasladığımız bir yöntemi kullanıyoruz. Riskli benleri, sıkıntılı durumları, deri kanseri ihtimali olan lezyonlar varsa bunları belirleyip kişiyle konuşarak neler yapılması gerektiğiyle ilgili tavsiyelerde bulunup gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Amacımız deri kanseri konusunda farkındalık oluşturmaya çalışmak" diye konuştu.