Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
- "Mardin'de Ahmet Türk'e belediye başkanlığı seçiminde kapı kapı dolaşarak, ablalar HDP'ye oy istedi. Eğer benim o güzel kardeşlerim, ibadetle uğraşan kardeşlerim içine sindirebiliyorlarsa, söyleyecek bir şeyim yok" - "AK Parti olarak tek başına iktidar olma hedefini sürdürüyoruz. Bu hedefimize henüz ulaşmamış olsak da seyir yönümüz, gidişatımız o yöndedir. İnşallah 1 Kasım akşamında buna ulaşmış oluruz"

KAYSERİ (AA) - Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Mardin'de Ahmet Türk'e belediye başkanlığı seçiminde kapı kapı dolaşarak, ablalar HDP'ye oy istedi. Eğer benim o güzel kardeşlerim, ibadetle uğraşan kardeşlerim içine sindirebiliyorlarsa, söyleyecek bir şeyim yok" dedi.

Seçim çalışmalarını Kayseri'de sürdüren Yıldız, bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Parti olarak seçimlere iyi bir şekilde hazırlandıklarını, çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü aktaran Yıldız, "AK Parti olarak tek başına iktidar olma hedefini sürdürüyoruz. Bu hedefimize henüz ulaşmamış olsak da seyir yönümüz, gidişatımız o yöndedir. İnşallah 1 Kasım akşamında buna ulaşmış oluruz" diye konuştu.

AK Parti'nin tek başına iktidara gelmemesi için farklı kesimlerin bir araya geldiğine dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:

"AK Parti olmasın da inanmadığımız parti de olsa önemli değil' diyenler var. Bunu siyaset tarihindeki bir kara leke olarak söylüyorum. Bütün vatandaşlarımızın inandığı veya tercih ettiği partiye oy verilmesi çok tabidir, çok normaldir. Ama inanmadığı halde yalnızca AK Parti olmasın adına yapılan çalışmaların, kuralları, kutsalları olmayan ve bazı yerlerde HDP, bazı yerlerde MHP , bazı yerlerde de  CHP oy verenlerin artık bu manada kendilerine bir çeki düzen vermesi lazım geldiğini demokrasi adına hatırlatmak isterim."

Kararsız seçmenin seçimlerin sonucuna etkisinin yüksek olacağını vurgulayan Yıldız, "Hiçbir seçimde son 1 hafta kala karasızların tek başına iktidar mı yoksa o ülkenin koalisyonu mu olacağına bu kadar etkili oldukları bir seçim olmamıştı" ifadesini kullandı.

- 5. parti iddiaları

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin 5. parti iddialarının sorulması üzerine Yıldız, şu yanıtı verdi:

"MHP'nin içinden 5. parti çıkacağına inanmıyorum, yani MHP'nin bu manada bölüneceğine inanmıyorum. Sayın Bahçeli'nin yaptığı bu öz eleştirinin partisinde de bir bölünmeye de yol açmaması lazım geldiğine inanıyorum. Bütün partiler kendi bütünlüğünü bu manada sağlayacaklardır. Çünkü Sayın Bahçeli eğer böyle bir başlığı kendi partisi için düşünüyorsa bu sefer kronik muhalefet olmamayla alakalı hedeflerinde de ciddi sıkıntılar çıkar. Açıkçası ben tavsiye etmiyorum."

"Paralel Yapı"nın tabanından oy beklentilerinin olup olmadığı yönündeki soruya Yıldız, onlardan partilerine oy beklediklerini ifade etti.

"Paralel Yapı"nın Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde HDP'ye oy istediğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"Mardin'de Ahmet Türk'e belediye başkanlığı seçiminde kapı kapı dolaşarak, ablalar HDP'ye oy istedi. Eğer benim o güzel kardeşlerim, ibadetle uğraşan kardeşlerim içine sindirebiliyorlarsa söyleyecek bir şeyim yok. Dava adına yaptıklarını söyleyenler davanın kendisine ihanet ettiğinin mutlaka farkına varması lazım. Biz bunlara üzülüyoruz. Biz bunlara sevinenler değiliz. Bunlara sevinenler bu duruma düşürdükleri için ellerini ovuşturanlar, Türkiye'nin zayıflamasını isteyenlerdir. Eğer HDP'ye oy vermenin vebali olmadığına inanıyorlarsa ona bir şey diyemem. Kapı kapı  dolaşıp bir kısım yerlerde HDP'ye oy istediğinizi bütün cümle alem biliyor."

Yıldız, Diyarbakır'da HDP'li Yenişehir Belediyesi'nin Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürleri reklam panolarına astığını, tepki sonucunda da özür dilemek zorunda kaldığını anımsattı.

Belediyenin karikatür asmasını kınayan Taner Yıldız, "Şu anda oy topladığınız adamlar bunlar. Peygamber Efendimiz'e hakaret eden o yapıyı görmezden gelemezsiniz. Nerenden nereye geldiğimizi çok iyi bileceğiz. Bunu çok iyi göreceğiz. Duruşumuzla herhangi bir partiye oy verebiliriz, eyvallah. Biz 1 Kasım seçimi sonucunda sandıktan çıkana baş üstü demişiz ama burada başka bir şey var" değerlendirmesinde bulundu.

HDP'yi PKK 'ya olan tutumu nedeniyle eleştiren Yıldız, "TBMM çatısına girenler PKK'lı bir tabutun altına giremezler, buna kimsenin yetkisi yok. Ben inanıyorum diyorsa gidecek PKK'lıların arasında kalacak o haliyle kalkıp da meclise gelemez. O yüzden biz Demirtaş'ın söylemlerinde ikilem görüyoruz. Hem o tarafı hem bu tarafı idare etmeye çalışıyor biz buna çifte muhasebe diyoruz" diye konuştu.

AK Parti'nin güçlü şekilde yoluna devam edeceğini belirten Yıldız, şunları söyledi:

 "AK Parti bir bütündür parçalanamaz bununla ilgili emelleri olanlar buna muvaffak olamayacaklardır. Bizim yetişme tarzımızda kazandığımız gücü yanımızdakilere değil, siyasi olarak karşımıza kullanırız."