İHH, 62 bin Suriyeli öğrencinin eğitimine katkı sağlıyor

İHH, 62 bin Suriyeli öğrencinin eğitimine katkı sağlıyor
İHH, 62 bin Suriyeli öğrencinin eğitimine katkı sağlıyor
- İHH Genel Başkan Yardımcısı Dede: - "Şu anda Suriye içinde ve Türkiye'deki kamplarda oluşturulan 98 okulda yaklaşık 62 bin çocuğun eğitimine katkı sağlıyoruz. Biz aslında bu gençlerin eğitimine destek vererek Suriye'nin geleceğini inşa ediyoruz" - "Yetişkinlere kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri marangozluk, elektrik, bilgisayar eğitimi, el işi, terzilik gibi alanlar başta olmak üzere birçok konuda eğitim kursları düzenleyeceğiz"

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaş nedeniyle evlerini terk ederek kamplara sığınan Suriyelilere yönelik eğitim faaliyetlerine de katkı sağlıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye  ve Suriye'deki kamplarda yaşam mücadelesi veren çocukların iç savaşın bitmesinin ardından ülkelerine döndüklerinde Suriye'nin geleceğini şekillendireceklerini söyledi.

Bu çocukların eğitimine devam etmesi gerektiğini aksi halde Suriye ile ilgili sorunların gelecekte de süreceğini ifade eden Dede, şunları kaydetti:

"Kamplardaki genç ve çocukların geleceğe umutla bakması, eğitimlerine devam etmeleri gerekiyor. Aksi halde Suriye, savaştan sonra savaşın psikolojik ortamında yetişmiş bir gençlikle karşı karşıya kalacak. Bunu biz en yakında Irak'ta gördük. Irak'ta Amerika'nın işgaliyle birlikte uzun bir süre insanların güvenlik sorunlarından dolayı eğitim alamaması nedeniyle çok farklı, başıboş bir nesil yetişti. Şu an Irak'taki karışıklığın en büyük nedenlerinden birisi de maalesef bu gençlik oldu. Netice itibariyle gençliğe sahip çıkmamız gerekiyor. Bu kapsamda Suriyeli çocukların eğitimlerine devam etmesini önemsiyoruz."

Türkiye'deki sığınmacı sayısının resmi olmayan rakamlara göre 3 milyonu bulduğunu belirten Dede, bu kadar insanın tekrar ülkesine döneceği  düşüldüğünde bunların Türkiye'ye karşı iyi niyet beslemesinin gelecekte ülkeler arasındaki ilişkiler açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle geleceğin devlet adamları olacak çocuklar ve gençlerin Türkiye'den iyi düşüncelerle ayrılması için çaba gösterdiklerini anlatan Dede, şöyle devam etti:

"Yeni Suriye'nin inşasında bu kişilerin katkısı olacak. Şu anda Suriye içinde ve Türkiye'deki kamplarda oluşturulan 98 okulda yaklaşık 62 bin çocuğun eğitimine katkı sağlıyoruz. Biz aslında bu gençlerin eğitimine destek vererek Suriye'nin geleceğini inşa ediyoruz. Öğrencilerin muhtelif zamanlarda kırtasiye, elbise gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Buralarda eğitim veren öğretmenlerin de maddi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Kamplardaki okullarda çocuklara normal ilk, orta ve lisede alması gereken eğitim neyse onun aynısı veriliyor. Müfredat olarak da Suriye ve Türkiye'nin eğitim sistemindeki müfredatlardan faydalanılıyor."

- Yetişkinlere meslek kursu

Çocukların eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra yetişkinlere de mesleki eğitim kursları düzenleyeceklerini anlatan Dede, Suriyelilerin ülkelerine döndüklerinde kendi ayakları üzerinde durabilmelerini istediklerini söyledi.

Kursların öncelikle Suriye içindeki kamplarda açılacağını belirten Dede, "Yetişkinlere kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri marangozluk, elektrik, bilgisayar eğitimi, el işi, terzilik gibi alanlar başta olmak üzere birçok konuda eğitim kursları düzenleyeceğiz. Bu insanların savaşın ardından normal hayata döndüklerinde ayakları üzerinde durabilecekleri işlere ihtiyaçları olacak. Kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekler" diye konuştu.