İl Yükseköğretim Güvenlik Kurulu toplandı

İl Yükseköğretim Güvenlik Kurulu toplandı
İl Yükseköğretim Güvenlik Kurulu toplandı
kKAYSERİ (AA) - Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 4 üniversitesi bulunan ve 65 bin öğrencinin yükseköğrenim gördüğü Kayseri'de, yeni akademik yılın...

kKAYSERİ (AA) - Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 4 üniversitesi bulunan ve 65 bin öğrencinin yükseköğrenim gördüğü Kayseri'de, yeni akademik yılın başlamasıyla birlikte İl Yükseköğretim Güvenlik Kurulu'nu topladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hamza Çakır, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Dursun Mat, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Uysal, Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sakin Terzi ve ilgili kamu kurumlarının yöneticileri katıldı.

Vali Düzgün, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Kayseri'nin 2'si devlet 4 üniversitesiyle Anadolu'daki birçok kente göre üniversiteler bakımından zengin bir il olduğunu ifade ederek, Türkiye 'nin dört bir tarafından kente okumaya gelen üniversite öğrencilerinin Türkiye'nin en başarılı üniversiteleri arasında yer alan Kayseri üniversitelerini tercih etmelerinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Birçok alanda gelişen Kayseri'nin yükseköğretimde de önemli atılımlar gerçekleştirdiğini ve birçok ilke imza atıldığını dile getiren Düzgün, yükseköğretim kurumlarında eğitim -öğretim faaliyetinin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi adına gerekli tedbirleri alarak sorunsuz bir yıl geçirmeyi dilediklerini ifade etti.

Bu amaçla, 2015-2016 akademik yılının başlaması vesilesiyle genel bir değerlendirme yapmak ve görülen eksikleri gidermek adına İl Yükseköğretim Güvenlik Kurulu'nun toplandığını vurgulayan Düzgün, başta güvenlik olmak üzere fiziki düzenlemeleri de içeren çalışmalar yürütüldüğüne işaret ederek, üniversitelerin kampüslerinde, yükseköğretim kurumlarında ve üniversite öğrenci yurtlarında huzur ortamının sağlanması amacıyla gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Düzgün, ticaret ve sanayi kenti olarak bilinen Kayseri'nin önemli yatırımları ve altyapı çalışmalarını gerçekleştirerek aynı zamanda 4 üniversitenin bulunduğu "Bilim Kenti" kenti olma yolunda ilerlediğine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Dört üniversitemizle, 33 fakültemizle, 65 bin öğrencimizle Kayseri bundan sonra bir üniversiteler kenti, bir bilim kenti olma yolunda. Üniversite öğrencilerimizin bulunduğu ortamların güvenliğinin sağlanması ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz toplantıda oluşabilecek tehlike unsurlarını değerlendirmek, değerli anne, babaların bizlere emaneti olan öğrencilerimizin daha güvenli ve huzurlu bir şekilde eğitim faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmaları gözden geçiriyoruz. Gerek emniyet birimlerimiz, gerekse de üniversitelerde yer alan güvenlik görevlileri marifetiyle gerekli önlemler alınmaktadır."

Vali Düzgün, üniversite öğrencilerine de çağrıda bulunarak, sosyal medya üzerinden rahatsız edilen öğrencilerin bu durumu güvenlik güçlerine bildirmeleri halinde kendilerine yardımcı olunacağını ifade etti.