Kayseri, Airbus CN-235 uçaklarının yetkili bakım merkezi oldu

Kayseri, Airbus CN-235 uçaklarının yetkili bakım merkezi oldu
Kayseri, Airbus CN-235 uçaklarının yetkili bakım merkezi oldu
- Airbus D&S Türkiye Başkanı Genç: - "Buraya gelecek uçakların yenileme ve bakımlarını Türkiye'nin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak yapacağız. Bunu yaparken yan sanayiye de katkılarımız olacak. Önemli bir gelişme. Onun için bundan gurur duyuyoruz" - "Dünyada bunların bakımının yapıldığı birkaç yer var. Bunlardan bir tanesi de Türkiye olacak ama ne kadar uçak getirebiliriz, kaç ülke 'bunu Türkiye'ye götürün' der onu yapacağımız görüşmelerde, Türk Hava Kuvvetlerinin de katkısıyla göreceğiz"

KAYSERİ (AA) - ORHAN CANBULATEL - Airbus D&S Türkiye Başkanı Can Genç, CN-235 uçaklarının bakımlarının Kayseri'de yapılmasına ilişkin, "Buraya gelecek uçakların yenileme ve bakımlarını Türkiye'nin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak yapacağız. Bunu yaparken yan sanayiye de katkılarımız olacak. Önemli bir gelişme. Onun için bundan gurur duyuyoruz" dedi.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'de 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'na, önceki gün düzenlenen törende, Airbus CN-235 uçaklarının yetkili bakım merkezi sertifikası verildiğini anımsattı. Bundan sonraki süreçte Kayseri'nin bölgesel bakım merkezi olması için uğraşacaklarını ifade eden Genç, "Bu demektir ki Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı sadece Türk Silahlı Kuvvetlerine değil etraftaki diğer dost ve müttefik ülkelerin uçaklarına da hizmet verecek. Bu hem bize hem Türk Hava Kuvvetlerine bir sinerji yaratacak. Buraya gelecek uçakların yenileme ve bakımlarını Türkiye'nin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak yapacağız. Bunu yaparken yan sanayiye de katkılarımız olacak. Önemli bir gelişme. Onun için bundan gurur duyuyoruz" diye konuştu.   

Kayseri'de bakımı yapılacak uçak sayısı hakkında net bir şey söyleyemeyeceklerini ifade eden Genç, şöyle konuştu:

"Bu müşterilerin tekliflerimize cevap vermesiyle ilgili bir şey. Her ülke kendi hava kuvvetleri bünyesinde veya kendi bakım konsepti bünyesinde bu kabiliyeti kendisi kazanmak ister ama bazı ülkeler vardır ki maddi imkanları ya da olanakları buna yeterli değildir. Onlar dost ve müttefik ülkelere gitmek ister. Biz de o ülkeleri hedefliyoruz. Onları buraya getirmeye çalışıyoruz. Böyle büyük tesisler her ülkenin yapacağı değildir ancak büyük ve güçlü ülkelerin yapacağı iştir. Bunlardan diğer ülkeler de faydalansın istiyoruz. Etrafta birçok uçak var. Şu an 250-300 uçaktan bahsediyoruz. Dünyada bunların bakımının yapıldığı birkaç yer var. Bunlardan bir tanesi de Türkiye olacak ama ne kadar uçak getirebiliriz, kaç ülke 'bunu Türkiye'ye götürün' der onu yapacağımız görüşmelerde, Türk Hava Kuvvetlerinin de katkısıyla göreceğiz." 

Genç, Türkiye'nin de satın aldığı A400M uçaklarına bakım hizmeti verdiklerini hatırlatarak, "Burada da yine Kayseri ile hareket ediyoruz. Paydaşlarımızı, ortaklarımızı bu işin içerisine katıyoruz. TAI ile ortak ürettiğimiz, tasarımını beraber gerçekleştirdiğimiz bu uçağın burada bakımını gerçekleştiriyoruz. İleride bunun bakım konseptini Kayseri ve Türk Hava Yolları Teknik ile daha büyük çapta hem ülke için hem de bölgesel bakım çalışmalarını yapacağız" ifadelerini kullandı.

- İspanya'da A400M uçağının düşmesi    

Can Genç, 9 Mayıs'ta İspanya'da deneme uçuşu sırasında düşen ve bu nedenle dünya genelinde uçuşları askıya alınan "A400M" tipi askeri nakliye uçağına ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

"Gerekli inceleme ve araştırmalardan sonra 'uçakların uçuşlarıyla ilgili herhangi bir güvenlik problemi olmadığı ve bütün güvenlik önlemlerinin alındığı' yasal otoriteler tarafından açıklandı. Böylelikle hem uluslararası sertifikasyon makamı hem de üye ülkelerin uçuş emniyet makamları uçuşları açtı. Şu an uçaklar görev yapmakta. Türkiye'nin sahip olduğu 2 uçaktan biri şu an bakımda, diğeri faal olarak havada. Bundan da ayrıca gurur duyuyoruz. Türkiye'nin kaza sonrası verdiği desteğe en üst düzeydeki yöneticilerimiz başta olmak üzere birçok defa şükranlarımız sunduk." 

- Sivil yolcu taşımacılığı 

Airbus grubu olarak Türkiye'yi stratejik ortak olarak gördüklerini vurgulayan Genç, ülkede sivil yolcu taşımacılığında kullanılan çok önemli uçaklar bulunduğunu anlattı.

Genç, Türk Hava Yolları, Onur Air, Atlas Jet gibi birçok havayolu şirketinde uçakları bulunduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Airbus sivilde çalışan arkadaşlarımız bu konuda büyük çaba gösteriyorlar. Bu uçaklar hem ülkemiz vatandaşlarını hem çevredeki, dünyadaki vatandaşları bir yerden bir yere taşıyor. Umarım önümüzdeki yıllarda bu potansiyel artar. Daha büyük gövdeli 380, 350 gibi uçaklarla THY 2017'de açılacak yeni havalimanında bu uçaklarla hizmet eder. Bizim de hedefimiz bu uçakları Türk semalarında görmek. Her uçak üreticisi gibi daha çok A400M görmek, büyük uçaklar görmek istiyoruz, aynı zamanda tanker uçağın da ülkemize kazandırılmasını sağlamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi dün Kore devleti tanker uçak ihalesini bizim kazandığımızı açıkladı. İnşallah bunun da ülkemize bir yansıması olur. İleride doğacak olan tanker uçak ihtiyacında, Airbus çözümü kabul olur." 

Türkiye'nin şehirler arasında kısa mesafeli uçuşlar için üretmeyi planladığı yerli uçağa da değinen Genç, bunun çok önemli bir gösterge olduğunu vurguladı. Genç, bu konuyu kendilerinin de heyecanla takip ettiğini belirterek, "İnşallah yakın bir tarihte o uçak uçacak ve hepimiz onunla bir yerden başka bir yere seyahat etme imkanı bulacağız. Güzel bir uçak. Ben de heyecanla bekliyorum" dedi.