Kayseri İstihdam Kurulu Toplantısı

Kayseri İstihdam Kurulu Toplantısı
Kayseri İstihdam Kurulu Toplantısı
KAYSERİ (AA) - Kayseri İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Orhan Düzgün başkanlığında toplandı.Düzgün, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları...

KAYSERİ (AA) - Kayseri İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Orhan Düzgün başkanlığında toplandı.

Düzgün, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Salonundaki toplantıda yaptığı konuşmada, 2015 yılı ilk altı aylık döneminde İŞKUR'a iş başvurusunda bulunan 22 bin 448 kişiden 9 bin 489'unun işe yerleştirildiğini söyledi.

Aynı dönemde ilde 17 bin 653'ü özel sektörde, 31'i de kamu sektöründe olmak üzere 17 bin 684 açık iş bulunduğunu belirten Düzgün, 876 engellinin de durumlarına uygun işlere yerleştirildiğini kaydetti.

 İş arayan vatandaşlara meslek kazandırmak, onlara yetiştirme kursları ile belli beceriler kazandırmak amacıyla düzenlenen iş gücü yetiştirme kurslarının büyük önem taşıdığına işaret eden Düzgün, 2015 yılı Haziran ayı sonu itibariyle değişik tür ve mesleklerde açılan 289 kursa 865'i kadın , bin 138'i erkek olmak üzere toplam 2 bin 3 kursiyerin katıldığını ifade etti.

 İŞKUR'un işsizlik sigortasına ilişkin faaliyetlerine de değinen Vali Düzgün, şu bilgileri verdi:

"2015 yılı ilk altı aylık döneminde işini kaybeden ve işsizlik sigortasından faydalanmak amacıyla başvuran 9 bin 47 vatandaştan 6 bin 378'ine işsizlik ödeneği bağlanmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre denetlenen iş yerlerinden 193'üne yaklaşık 2,5 milyon lira idari para cezası uygulanmıştır. Çalışma izni olmadığı halde yabancı çalıştıran 10 iş yeri ve 12 yabancı uyruklu çalışana idari para cezası uygulanmıştır. İşçi şikayetleri kapsamında İŞKUR'a ulaşan bin 818 başvurudan bin 534'ü çözümlenmiş olup, 284'ü inceleme aşamasındadır."

Toplantıya katılan eski Portekiz Çalışma Bakanı ve İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi (İSKEP) ekip lideri Paulo Pedroso da proje kapsamında yapılabilecek faaliyetler hakkında kurul üyelerine bilgi verdi.