Kayseri'de uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele

Kayseri'de uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele
Kayseri'de uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele
- Son 1 ayda yapılan çalışmalarda, 38 kilo esrar, 161 bin 72 paket kaçak sigara, 43 parça tarihi eser ve 250 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi

KAYSERİ (AA) - Kayseri Valisi Orhan Düzgün, İl Emniyet Müdürlüğünün çalışmaları sonucu son 1 ay içerisinde 38 kilo esrar, 161 bin 72 paket gümrük kaçağı sigara, 43 parça tarihi eser ve 250 litre kaçak akaryakıt ele geçirildiğini belirtti. 

Düzgün, yaptığı yazılı açıklamada, emniyet ve asayiş olaylarına ilişkin son 1 ayda alınan tedbirler ve yapılan çalışmalarla iyi sonuçlar alındığını, huzur ve güveni bozacak kişi ve olaylara karşı etkili bir mücadele verildiği vurguladı. 

Kentte, 15 Eylül 2015 - 15 Ekim 2015 tarihlerinde 93 ayrı olayda, 38 kilo eroin, 2 kilo 500 gram kubar esrar, 171 gram metamfetamin, 57 gram sentetik kannobinoid bonzai maddesi ve çok sayıda ecstasy ele geçirildiğini aktaran Düzgün, "Sigara kaçakçılığı, akaryakıt kaçakçılığı ve tarihi eser kaçakçılığı suçundan 40 olayda 55 şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonlar sonucunda, 161 bin 72 paket çeşitli markalarda gümrük kaçağı sigara, 43 parça tarihi eser ve 250 litre kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Düzgün, trafik kazalarının önlenerek can ve mal kaybının en aza indirilmesi amacıyla denetimlerin aralıksız sürdürüldüğünü de belirtti.

Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan çocuklara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen 18 çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen "Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün" ihlali fiilinden işlem yapılarak adli makamlara sevk edildiğini anlatan Düzgün, şunları kaydetti:

"15-18 yaş aralığındaki 30 çocuğa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinde cezai işlem uygulanmış ayrıca 17 yabancı uyruklu çocuk hakkında gerekli işlemler yapılmıştır. Çocuklarımızın geleceğini teminat altına almak, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak, eğitimlerini devam ettirmek için kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir. İl merkezinde bulunan 50 internet salonu denetlenmiş, 1 internet salonuna yanında veli veya vasisi bulunmadan 12 yaşından küçük çocuğa oyun oynattığı gerekçesiyle tutanak tanzim edilerek ilgili Kaymakamlığa gönderilmiştir."

Kayseri'nin huzurlu ve güvenli bir şehir olma yönünde hızla mesafe katettiğini ifade eden Vali Düzgün, bu ortamın sağlanmasında ve Kayseri'nin daha yaşanılabilir bir şehir haline gelmesinde emeği geçen tüm emniyet teşkilatı mensuplarına ve sağduyulu vatandaşlara teşekkür etti.