Kayseri'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Kayseri'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Kayseri'deki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Melikşah Üniversitesi: - "Üniversitemizin eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgisi bulunmayan iddia nedeniyle üniversite alanında arama yapılması tamamen hukuka aykırıdır"

KAYSERİ (AA) - Melikşah Üniversitesince, "Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında yerleşkede arama yapılmasının eğitim -öğretim faaliyetleriyle ilgili olmadığı bildirildi.

Üniversitenin yazılı açıklamasında, " bugün saat 07.00'de üniversiteye yönelik bir algı operasyonu yapıldığı, bunun Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu'nun soruşturma yazısı ile Kayseri 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararına dayandırıldığı" öne sürüldü. 

Karara dayanak olan iddianın, "Kayseri Büyükşehir Belediyesinin üniversite arazisi olarak tahsis ettiği alanda birkaç arsa sahibinin şikayetine dayanarak kamulaştırma yoluyla sözde nitelikli yağma suçunun işlendiğine yönelik" olduğu belirtilen açıklamada, şu iddialarda bulunuldu:

"Üniversitemiz bu alanda söz konusu iddialar çerçevesinde hiçbir kamulaştırma yapmamıştır ve şikayete konu taşınmazların malikleri, halihazırda şikayetçi olduğu ileri sürülen kişilerdir. Üniversitemizin eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgisi bulunmayan bu iddia nedeniyle üniversite alanında arama yapılması tamamen hukuka aykırıdır, tam anlamıyla bir algı operasyonu ve hukuk skandalıdır. Yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır."

Üniversitede yapılan aramada bahse konu şikayetlere yönelik hiçbir somut suç delili bulunmadığı savunulan açıklamada, üniversitenin Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenli aralıklarla denetlendiği ifade edildi.