Kayseri'den 60 öğrenci yurtdışında staj yapacak

Kayseri'den 60 öğrenci yurtdışında staj yapacak
Kayseri'den 60 öğrenci yurtdışında staj yapacak
KAYSERİ (AA) -  Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus programı kapsamında hazırlanan projeyle Kayseri'den 60 öğrenci yurtdışında staj yapma imkanı...

KAYSERİ (AA) -   Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus programı kapsamında hazırlanan projeyle Kayseri'den 60 öğrenci yurtdışında staj yapma imkanı bulacak.

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) öncülüğünde Kayseri'deki diğer 3 üniversite ile Kayseri Ticaret Odası (KTO) ortaklığında hayata geçirilen proje sayesinde 4 üniversiteden 15'er öğrenci ve toplam 6 personel, Avrupa Birliği ( AB ) ülkelerinden birinde 2 ila 3 ay boyunca staj yapacak.

Projenin açılışı nedeniyle AGÜ Rektörlük Senato Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, bugüne kadar stajların hep ülke içerisinde bir mesele gibi görüldüğünü fakat dünyanın artık küçüldüğünü, hangi sektörde olursa olsun artık şirketlerin dünyayla entegre bir biçimde hayatlarını sürdürdüklerini ve uluslararası deneyime sahip mezunlar aradıklarını söyledi.

Bu anlamda 4 üniversite olarak bir araya gelerek başlattıkları girişimin son derece önemli olduğunu belirten Sabuncuoğlu, "Biz AGÜ olarak kurulduğumuz günden beri Kayseri için ülkemiz için yapılabilecek bütün projelerde Erciyes Üniversitesi başta olmak üzere, Nuh Naci Yazgan ve Melikşah Üniversiteleri ile işbirliği içerisinde çalışmaya gayret ediyoruz. Yaptığımız projelere diğer 3 üniversitenin de öğrencilerini davet ediyoruz. Bu projede de diğer 3 üniversiteyi yanımıza aldık ve birlikte hareket ettik" dedi.

 AB'nin Kayseri'den 60 gence yurtdışında staj yapma imkanı sağladığını kaydeden Sabuncuoğlu, staj için gönderilecek öğrencileri çok iyi seçeceklerini, onların ilk gidecek öğrenciler olduğu için Kayseri ve Türkiye 'yi en iyi şekilde temsil etmelerini son derece önemsediklerini ifade etti.

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da Türkiye'nin diğer gelişmiş ülkeler seviyesine gelmesinin ve hatta onları geçmesinin ön koşulunun iş dünyasıyla üniversitelerin bir arada çalışması olduğunu bildiklerini ve çalışmalarını da buna göre şekillendirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Ülkenin 2023 yılı hedeflerine varabilmesi için epey bir gayret gösterilmesi gerektiğini, bunun için de bu gibi programları önemsediklerini belirten Hiçyılmaz, şunları kaydetti:

"2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi, işsizliğin yüzde 5'lere kadar indirilmesi, kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolar seviyelerine yükseltilmesi ve diğer hedeflere varabilme adına böyle programlara ihtiyaç var. Bu yıl 60 öğrencinin yurtdışına gidip staj yapmasını sağlayacağız. Ama önümüzdeki yıllarda bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz."

AGÜ'deki programa, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yetim, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Mat, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya katıldı.