Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları
Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları
- Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına tepki gösterdi

KAYSERİ (AA) - Kayseri'deki gösteren sivil toplum örgütleri Rusya'nın Suriye 'deki hava operasyonlarına tepki gösterdi.

Hilal-Der binasında Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları adına düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZULMDER) Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş, Suriye'de 4 yıldır devam eden iç savaşın, Rusya'nın da dahil olmasıyla Suriye halkının katliamına sahne olmaya başladığını söyledi.

Rusya'nın, başta Türkmenler olmak üzere Esed muhalifi Müslümanlara hava bombardımanları ile katliamlar yapmaya devam ettiğini belirten Taş, "Son 4 günde Rus savaş uçaklarının bombardımanları sonucunda şehirler, köyler  harabeye döndü. Çoğunluğu Türkmen olmak üzere 400'den fazla Suriye vatandaşı hayatına kaybetti" dedi.

Rus savaş uçaklarının Suriye'deki operasyonda  Türkiye hava sahasını ihlal etmesine de tepki gösteren Taş, şunları kaydetti:

"Katliamda hızını alamayan Rus uçakları Türkiye hava sahasını da ihlal ederek ve Türk savaş uçaklarını taciz ederek tehlike bir girişime daha imza atmış oldu. Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Rusya'nın Suriye halkına karşı başlattığı, acımasız katliamı başta Mısır cunta idaresi olmak üzere mezhebi kaygılarla ve Suriye'nin geleceğinde söz olmak için Rusya'ya destek veren İslam ülkelerinin yöneticilerini şiddetle kınıyor, hayatını kaybeden Suriye vatandaşı Türkmenler ve diğer Suriyelilere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diyoruz. 

Halen devam eden Rus saldırılarını ve katliamını bir an önce durdurması için Birleşmiş Milletler'i, NATO'yu, İslam İşbirliği Teşkilatı'nı acil müdahaleye davet ediyoruz."