Türk Kızılayı 500 bin kişiye bayram sevinci yaşattı

Türk Kızılayı 500 bin kişiye bayram sevinci yaşattı
Türk Kızılayı 500 bin kişiye bayram sevinci yaşattı
- Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Şimşek: "Yurt dışında kestiğimiz 22 bin hisseden 450 ton civarında et elde ettik, bunu da 3'er ve 5'er kilogramlık paketler halinde 500 bin ihtiyaç sahibine ulaştırdık" - "Yurt içi kesimlerinden elde edilecek her biri 800 gram olan ortalama 350-400 bin kavurma konservesini yıl boyunca afet ve acil durumlar ile ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız"

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Dünyanın dört bir köşesinde dil, din, ırk ayrımı yapmadan ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan Türk Kızılayı, kurban bayramında 18 ülkeden 500 bin kişiye kurban eti ulaştırdı.

Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban ibadetini vekalet vermek suretiyle yerine getirmek isteyen vatandaşların vekaletlerini alarak amacına ve kuralına uygun şekilde yurt içinde ve yurt dışında kurban kestiklerini hatırlattı.

Yurt içinde 18 bin, yurt dışında da 22 bin kurban hissesinin kesimini tamamladıklarını belirten Şimşek, yurt içi için verilen vekaletlerle imzalanan protokol gereği, Et ve Süt Kurumunun Yozgat, Erzurum, Denizli ve Ağrı'daki kombinalarında kurban kestiklerini ifade etti.

Şimşek, yurt içinde kesilen kurban hisselerini hemen tüketmediklerine dikkati çekerek, "Yurt içi kesimlerinden elde edilecek her biri 800 gram olan ortalama 350-400 bin kavurma konservesini yıl boyunca afet ve acil durumlar ile ramazan ayında, ülke genelindeki 700'e yakın Kızılay Şubesi vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız" diye konuştu.

- Kurban etleri yurt dışında 500 bin kişiye ulaştırıldı

Yurt dışındaki kurbanların ise kesilen bölgelerde dağıtımının yapıldığını anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

"Yurt dışı kurban kesim ve dağıtım faaliyetleri kapsamında  Avrupa (Balkanlar), Afrika ve Asya kıtalarındaki 18 ülkede ve 21 kesim noktasında kesim ve dağıtım işlemi yapıldı. Balkanlarda  Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Sırbistan, Kosova ve Karadağ'da, Asya'da Bangladeş, Pakistan ve Kırgızistan'da,  Ortadoğu 'da Kudüs, Gazze, Suriye ve Irak'ta, Afrika'da ise Etiyopya, Somali, Senegal, Nijer, Moritanya ve Çad'da kesim ve dağıtım yaptık.

Yurt dışında kestiğimiz 22 bin hisseden 450 ton civarında et elde ettik, bunu da 3'er ve 5'er kilogramlık paketler halinde 500 bin ihtiyaç sahibine ulaştırdık. Türkiye 'nin gülen yüzünü, Anadolu insanının iyilik severliğini, dağıttığımız kurban etleriyle gösterme imkanı bulduk. Dağıtılan etlerle oradaki insanlara Türkiye'yi ve Türk insanını anlatmış oluyoruz. O açıdan yurt dışı kurban faaliyetleri sadece Kızılay adına değil, ülke adına çok büyük önem taşıyor."

Şimşek, kurban faaliyeti yürüttükleri bölgelerdeki insanların bir kuru ekmeğe, bir avuç bulgura, pirince ihtiyacının olduğunu, aile sayısına göre dağıtılan etlerin oradaki insanların birkaç aylık gıda ihtiyacını karşıladığını vurguladı.

Kurban hisselerinin bin 750'sinin Bangladeş'in Pabna bölgesinde kesilerek Arakan (Rohingya) Müslümanlarına dağıtıldığını dile getiren Şimşek, etlerin bir kısmının binlerce Arakanlı mülteci kampı bulunan Bangladeş-Mynmar sınırındaki Cox's Bazaar eyaletine sevk edildiğini dile getirdi.

Bangladeş'te bulunan Arakan Müslümanlarının uzun yıllardan beri Myanmar hükümetinin sistematik baskılarına maruz kaldığını ve en yakın Müslüman ülke olan Bangladeş'e sığındığını anımsatan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Halen Bangladeş-Mynmar sınırındaki Cox's Bazaar bölgesindeki kamplarda bir milyonu aşkın Arakanlı, çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Türk Kızılayı olarak elimizden gelen her türlü yardımı bu kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. 2012 yılı ağustos ayından bu yana Arakanlı Müslümanlara yardım amacıyla Bangladeş'in başkenti Dakka ve Mynmar'ın başkenti Naypyidaw'da delegasyon başkanlıkları açan Türk Kızılayı, yardım çalışmalarını halen Dakka'da bulunan delegasyonu aracılığıyla yürütüyor."