Yumurta üretiminde rekor

Yumurta üretiminde rekor
Yumurta üretiminde rekor
- YUM-BİR Genel Başkanı Konya: "2013 yılında 15 milyar olan yumurta üretimimizi 2014 yılının bitimine birkaç gün kala 18 milyara yükselterek bir rekora imza attık" - "2014 yılı ihracat hedefimiz ise 500 milyon dolardı ancak IŞİD nedeniyle Irak'a ihracatta 2-3 ay sıkıntı yaşadık. 2014 yılında 410 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik"

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı Hasan Konya, Türkiye 'nin tavuk yumurtası üretiminin her geçen yıl arttığını 2014 yılı itibariyle de 18 milyar adetlik üretimle rekor kırıldığını söyledi.

Konya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tavuk yumurtası üretiminde dünyada onuncu, ihracatta ise Hollanda'nın ardından ikinci sırada yer aldıklarını belirterek, her yıl üretilen yumurtanın yüzde 28'ini ihraç ettiklerini vurguladı.

Üretim ve ihracatın artmasının ülke ekonomisi adına sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Konya, şunları kaydetti:

"2013 yılında 15 milyar olan yumurta üretimimizi 2014 yılının bitimine birkaç gün kala 18 milyara yükselterek bir rekora imza attık. Üretimimizi yüzde 20 artırmış olduk. 2013 yılında 407 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. 2014 yılı ihracat hedefimiz ise 500 milyon dolardı ancak IŞİD nedeniyle Irak'a ihracatta 2-3 ay sıkıntı yaşadık. 2014 yılında 410 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Üretimimizi ve ihracatımızı geçen yıla oranla artırmayı başardık. 2015 yılı hedefimizi yine 500 milyon dolar olarak belirledik. Bu hedefe ihracat yaptığımız ülke sayısını ve üretimimizi artırarak ulaşabileceğimizi düşünüyorum."

Üretilen yumurtanın Irak, Suriye , İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Libya, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan, Angola, Somali ile bazı Afrika ülkelerine ihraç edildiğini ancak en fazla ihracatın Irak'a yapıldığını belirten Konya, "Irak'ta yaşanan olumsuzluklar nedeniyle zaman zaman ihracatta sıkıntı yaşasak da bizim için Irak, Irak için de biz çok önemliyiz. Irak'ın yumurta ihtiyacının yüzde 90'ını Türkiye karşılıyor. Uzun yıllar daha en önemli ihracat kapımız olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Rusya'ya ihracat yapabilmek için gerekli yeterlilik belgelerini aldıklarını ifade eden Konya, 2015 yılından itibaren de Rusya'ya yumurta ihracatına başlayacaklarını vurguladı.

- Kişi başı tüketim 205'e yükseldi

Türkiye'nin dünyanın en önemli yumurta üretim merkezleri arasında yer aldığını ve üretimin her yıl en az yüzde 15-20 arttığını dile getiren Konya, buna rağmen tüketimi aynı oranda artıramadıklarını söyledi. 

2013 yılında 190 adet olan kişi başı tüketimin 2014 yılında 205'e yükseldiğini anlatan Konya, şöyle devam etti:

"Tüketimde 'salma' diye tabir edilen tavuklardan elde edilen organik adı altında satılan yumurtaların da payı var. Ancak yaptığımız  üretimin karşılığında tüketim çok fazla artmıyor. Bunun da yeterli tanıtımı yapamadığımızdan kaynaklandığını düşünüyorum. Büyük entegre tesislerimizin daha çok reklam yapıyor olması lazım ama bunlar da yapamıyor. İnsanlar sadece televizyon programlarında, diyetistyen tariflerinde gördüğü zaman tüketimi hızlandırıcı durumlar ortaya çıkıyor. Üreticiler olarak tüketimi artırma konusunda üzerimize düşeni yapamıyoruz. Ülke olarak yumurta tüketimimizi de arttırmamız gerekiyor."

Konya, yumurta fiyatlarının dönemsel olarak artış gösterebildiğini, kışın tüketimin artmasıyla fiyatların yükseldiğini, yazın da tüketimle orantılı olarak fiyatların düştüğünü söyledi.