AKPM Başkanı Brassuer, konteyner kenti gezdi

AKPM Başkanı Brassuer, konteyner kenti gezdi
AKPM Başkanı Brassuer, konteyner kenti gezdi
- AKPM Başkanı Brassuer, Suriyeli sığınmacıların barındığı Elbeyli Konteyner Kentinde incelemede bulundu - Brassuer: "Suriyeli sığınmacıları bu şekilde karşıladıkları için Türk devletine hepimiz müteşekkir olmalıyız"

KİLİS (AA) -  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur ve beraberindeki heyet, Suriyeli sığınmacıların barındığı Kilis'teki Elbeyli Konteyner Kenti ziyaret etti.

Brasseur ve beraberindeki heyeti, konteyner kentte Kilis Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz tarafından karşılandı.

İdari binada gerçekleştirilen toplantıda kamp hakkında detaylı bilgi alan heyet, buradan sığınmacıların eğitim gördüğü Kardeşlik Anaokulunu ziyaret etti. Öğrenciler tarafından Türkçe, İngilizce ve Arapça şarkılar söyleyerek karşılanan heyet, daha sonra Suriyelilerin eğitim gördüğü el sanatları kursunu gezdi.

Halı kursunu da ziyaret eden Brasseur ve beraberindekiler, bir kursiyerin tamamlanan halısını kesti.

Sosyal tesislerde eğitim gören müzik kursu öğrencilerinin verdiği mini konseri de dinleyen heyet, son olarak Suriye- Türkiye kardeşlik evine geçti.

Brasseur, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin  zor koşullarda olan Suriyeli komşularını ağırlamak için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirti.

Türkiye'de oluşturulan kampların altyapısı ve sosyal tesisleriyle örnek bir yapıya sahip olduğunu anlatan Brasseur, şöyle konuştu:

"Suriyeli sığınmacıları bu şekilde karşıladıkları için Türk devletine hepimiz müteşekkir olmalıyız. Bu kampı gezdim, başka ülkelerin kamplarını da gezmiştim ve hep söylediğim bir şey var, Avrupa Konseyi'nin 47 üyesi var,  47 üye olarak Avrupa Konseyi'nin sınırlarında olan, şimdi güney sınırlarındaki İspanya ve İtalya gibi, doğu sınırındaki Türkiye gibi ülkeleri, tek başına bırakamayız ve bırakmamalıyız. Hepimizin bu konuda ortak bir sorumluluğu var ve dolayısıyla dayanışma içinde davranmak zorundayız. Uluslararası düzeyde bir dayanışma hareketi ile bu sorunlara birlikte çözüm bulmalıyız.

Kampı gezerken çocukların, kadınların ve gençlerin Türkçe öğrenmek için ne kadar çaba gösterdiğini gördüğünü ifade eden Brasseur, kampta yaşayan insanların, zor koşullara rağmen bu kadar cesur ve çaba içinde olmalarının herkese örnek olması gerektiğini vurguladı.

Verilen hizmetlerden dolayı kamp yöneticisi Yılmaz başta olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür eden Brasseur, bölgede barışı sağlamak için bir katkıda bulunulması ve yaşanan insani dramların sona ermesi için 47 ülke olarak dayanışma içerisinde yardım sunulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yılmaz ise sığınmacıların hayatlarının normalleşmesi ve sorunlarının kısa sürede çözümlenmesi için kamp yönetimi olarak tüm imkanları kullandıklarını ifade etti.