Avrupa Parlamenterler Meclisi üyeleri Kilis'te

Avrupa Parlamenterler Meclisi üyeleri Kilis'te
Avrupa Parlamenterler Meclisi üyeleri Kilis'te
- Avrupa Parlamenterler Meclisi Başkanı Brasseur başkanlığındaki heyet, Kilis Elbeyli Konaklama Tesisleri'ni ziyaret etti

KİLİS (AA) - Avrupa Parlamenterler Meclisi Başkanı Anne Brasseur başkanlığındaki heyet, Suriyeli sığınmacıların kaldığı Elbeyli Konaklama Tesisleri'ni ziyaret etti. 

Brasseur ve beraberindeki heyeti, Elbeyli Konaklama Tesisleri'nde Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz ve Belediye Başkanı Hasan Kara karşıladı. Vali Yardımcısı Yılmaz, konteyner kent hakkında Brasseur ve beraberindeki heyete bilgi verdi.

Görüşmenin ardından konteyner kentteki kreşi ziyaret eden ve çocukların gösterilerini izleyen Brasseur ve beraberindekiler, sosyal tesislerde incelemelerde bulunarak buradaki kadınlarla bir süre sohbet etti. 

Daha sonra Türkçe Öğretim Merkezi'ne (TÖMER) gidip burada eğitim alan öğrencilerle görüşen heyet, merkezin ardından Suriyeli Human Baydun ve ailesini ziyaret etti.

Suriyeli İngilizce öğretmeni Merve Hasanatu'yla da bir süre sohbet eden Brasseur ve beraberindekiler, daha sonra da Halep Evi'ni de gezdi. Heyet, konteyner kentteki ziyaretlerinin ardından, kent merkezindeki Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde (ÇATOM) Suriyeli kadınlarla bir araya geldi.

Brasseur, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin Suriyelilere yaptığı yardımlara hayran kaldıklarını belirtti. Türkiye'yi tebrik eden Brasseur, ''Ben esasen psikoloğum. Heyette bulunanların çoğu da öyle. Burada meslektaşlarımla birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Aslına biz burada Avrupa Konseyi'nin heyeti olarak bulunuyoruz. İki ay önce Kilis'e gelmiştim. Fakat meslektaşlarımın da gelip Kilis'i görmesini istediğim için bugün burada bir heyet halinde bulunuyoruz" diye konuştu.

Türk toplumunun, Suriyelilere gösterdikleri misafirperverlikten çok etkilendiklerini dile getiren Brasseur, "Hakikaten büyük bir takdirle karşılıyoruz. Sizi tebrik ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de bizim artık size yardımcı olmamız lazım" dedi.

Brasseur, koalisyon güçlerinin Suriye'deki saldırılarıyla ilgili de gelişmelerin gerçekten endişe verici olduğunu vurguladı. 

Sınırın diğer tarafında devam etmekte olan zulmü ve felaketleri bir an önce durdurmak için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini vurgulayan Brasseur, "Bu anlamda da bizim hem Suriye'ye hem de Türkiye'yi desteklememiz gerekiyor. Daha önce Kilis Belediye Başkanı Kara, 'Sınıra gelen insanları içeri almamak olmuyor. Çünkü onları içeri almazsanız o tarafta ölüyorlar ama içeri aldıkça sayı çoğaldıkça da o insanlara hizmet verebilmek için de sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var' demişti. Bu anlamda uluslararası dayanışma çok önemli. Ben de onun için buradayım" ifadelerini kullandı. 

Brasseur, "Ziyaretin ardından heyette bulunan kişilerin kendi ülkelerine gittiklerinde, burada yaşananları anlatmaları, yardım ve destek için ikna etmeleri çok önemli. Çünkü bizim de burada size karşı bir görevimiz var. Bu dayanışmayı gerçekleştirmemiz gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.