Başbakan Başdanışmanı Yetiş:

Başbakan Başdanışmanı Yetiş:
Başbakan Başdanışmanı Yetiş:
- "Maalesef Suriye'deki süreç giderek zorlaşıyor ancak bölgede farklı dinamikler var, bölgede her an bir sürpriz olabilir"

KİLİS (AA) - Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş, "Maalesef Suriye'deki süreç giderek zorlaşıyor ancak bölgede farklı dinamikler var bölgede her an bir sürpriz olabilir" dedi.

Yetiş, Suriyeli sığınmacıların sorunlarının araştırılması kapsamında geldiği Kilis'te bir dizi incelemelerde bulundu.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ı makamında ziyaret eden Yetiş, basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından İl Özel İdaresi Meclis Salonu'nda düzenlenen 'Suriye Çalıştayı'na katıldı.

Yetiş, bundan sonraki süreçte Suriye'de izlenmesi gereken politikaların ele alındığı çalıştayda, bölgede faaliyet gösteren yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşlarının sağladığı katkının çok fazla olduğunu söyledi.

- "Çatışmadan kaçanlara kapımızı açık tutmak zorundayız"

Suriye'de yaşanan hadiseler konusunda devletin ilgili kurumlarla sürekli bilgi alışverişi içerisinde olduğunu anlatan Yetiş, şunları kaydetti:

"Hükümet olarak Suriyeli sığınmacılarla ilgili politikamızı aynı biçimde devam ettireceğiz. Bunun da özünde kardeşlik hukukumuz  ve uluslararası hukuk var. Bugün dünyanın hiçbir yerinde kimse ölümden kaçan insanlara kapıyı kapatmanın, uluslararası hukuka uygun olduğunu söyleyemez. Biz bunu doğrudan özellikle son dönemde Avrupa 'dan gelen misafirlerimize de söylüyoruz. Bundan sonrasında da bugüne kadar olduğu gibi çatışmadan kaçan her insana kapılarımızı olduğu gibi açık tutmak zorundayız. Maalesef Suriye'deki süreç giderek zorlaşıyor ancak bölgede farklı dinamikler var, bölgede her an bir sürpriz olabilir. Bölgede çatışmalar şiddetlenecek yeni akışlar olacak diye gündem ediyoruz ama orada farklı dengelerde var."

Son dönemde Rusya'nın da sürecin içerisine girmesiyle Suriye'deki durumun daha da karmaşık bir hal aldığını, bu nedenle  Türkiye 'nin bu önemli riski dikkate alarak hareket ettiğini dile getiren Yetiş, her halükarda temel yaklaşım olarak Suriye içerisinde mümkün mertebe eğitimden sağlığa ve sosyal uyuma kadar bütün alanlarda kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalara devam edilmesi gerektiği, hükümetin sınır ötesindeki hareketliliği gördüğünü ve bununla ilgili bir takım hazırlıklar yaptığını aktardı.

- "Hedef göçe macbur etmeyecek yaşam koşulu oluşturmak"

Yetiş, sınır hattı boyunca yayılmış düzensiz yerleşimler olduğunu ve insanların bir yer bulmak kaygısıyla başını sokabilecek çadırlar kurduğunu gözlemlediklerini belirterek, öncelikli hedeflerinin Suriyelileri dış göçe mecbur ve mahkum etmeyecek bir biçimde yaşam koşulu oluşturmak olduğunu vurgu yaptı.

Kamunun ciddi işler yaptığını ancak sivil toplum kuruluşları olmasa bütün bunların başarmasının mümkün olmadığını dile getiren Yetiş, kamunun gücünü ve hizmetlerini bundan sonra şehirde yaşayanlara daha fazla yoğunlaştırılmasını öngördüklerini ifade etti.

Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Suriyelilerin seyahat ederken bildirime tabi olması kuralının kaldırılması yönündeki taleplerine de cevap veren Yetiş, bunun sebebinin misafirlerin insan tacirlerinin eline düşmesini ve denizlerde boğulmasını önlemek olduğunu sözlerine ekledi.